Domowe kuracje na kaszel

Suchy i męczący kaszel złagodzą inhalacje z naparem szałwii lub rumianku. Gdy zmieni się w mokry, konieczne będą środki wykrztuśne, które możemy również znaleźć w domowej spiżarni.

Oklepywanie pleców

Zabieg ten pomaga przy mokrym kaszlu, bo ułatwia odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Tę metodę często stosuje się u dzieci, ale przynosi ulgę pacjentom w każdym wieku. Dłoń zwijamy w łódkę i zdecydowanym ruchem oklepujemy plecy. Trzymamy się zawsze jednego kierunku – od dołu ku górze.

Inhalacje

Kilka kropli aromatycznego olejku, np. eukaliptusowego. tymiankowego, sosnowego, rumianku lub szałwii dodajemy do miski gorącej, ale nie wrzącej wody. Pochylamy twarz nad naczyniem, a głowę nakrywamy ręcznikiem. Wciągamy parę nosem tak głęboko, by poczuć ciepło. W ten sposób ogrzewamy i nawilżamy górne grogi oddechowe, a równocześnie prowokujemy je do samooczyszczania. Podobne efekty daje pobyt w saunie. Para nawilża śluzówkę dróg oddechowych, uodparniając ją przed atakiem zarazków. Przynosi też ulgę, bo rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie.

 

Ziołowa herbata

Suchy, urywany kaszel pomogą złagodzić napary z dziewanny. Ta roślina łagodzi podrażnienie błony śluzowej dróg oddechowych. Jeśli natomiast męczy nas mokry kaszel, warto pić gorące herbatki ziołowe, np.z tymianku, prawoślazu czy kazieradki. Zioła te rozcieńczają wydzielinę, a więc zmniejszają jej lepkość.

Lecznicze warzywa

Są naturalne i skuteczne. Robiąc z nich w domu syropy, pomożesz bliskim wyleczyć się z kaszlu. Najskuteczniejsze działanie przeciwkaszlowe mają marchew, rzepa, por, cebula i kapusta.

Sok z rzepy

Kroimy korzeń na plastry, posypujemy cukrem i odstawiamy na kilka godzin. Pijemy 2-3 razy dziennie po jednej łyżce.

Napój z porów

Białe części kroimy, krótko gotujemy, a następnie przez gazę wyciskamy z nich sok. Słodzimy do smaku miodem i wypijamy.

Syrop z cebuli

Dwie duże cebule drobno siekamy. Wyciskamy sok z cytryny, dodajemy do niego dziesięć łyżek miodu i płynem zalewamy cebule. Zostawiamy na dobę w ciepłym miejscu. Przelewamy miksturę przez sito. łyżkę syropu dodajemy do połowy szklanki ciepłej wody i pijemy 2-3 razy dziennie.