WADY WZROKU

Wadą wzroku nazywamy niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej lub centralnej części siatkówki, co w efekcie daje nieostry obraz. Widzenie to skomplikowany proces, który łatwo mogą zaburzyć urazy, starzenie i różne choroby. Choroby oczu charakteryzują szczególne objawy do których możemy zaliczyć między innymi: podwójne widzenie, niewyraźne widzenie, łzawienie oczu lub ból oczu. Pojawienie się tego typu objawów sygnalizuje nam, że konieczna będzie wizyta u okulisty.

Astygmatyzm, polegający na zniekształceniu rogówki, czyli przezroczystej warstwy w przedniej części gałki ocznej. Wskutek tego promienie świetlne nie skupiają się w jednym punkcie siatkówki, powodując zniekształcenie obrazów.

Krótkowzroczność lub myopia, jest jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku, w której promienie światła skupiają się tuż przed siatkówką, wskutek czego źle widzi się przedmioty położone daleko.Krótkowzroczność koryguje się przy pomocy soczewek rozpraszających.

Dalekowzroczność lub hyperopia, jest drugą obok krótkowzroczności najczęściej spotykaną wadą wzroku. Jest wynikiem zbyt krótkiej gałki ocznej w stosunku do siły łamiącej lub niewystarczającą siłą załamującą, co może być spowodowane np. zbyt płaską rogówką w stosunku do długości gałki ocznej. U osób cierpiących na dalekowzroczność obraz powstaje za siatkówką, a więc do korekcji wady stosuje się soczewki skupiające promienie świetlne.

Starczowzroczność rozwija się wraz z procesem starzenia, w którym soczewki tracą właściwą im elastyczność, co staje się przyczyną dalekowzroczności.

Daltonizm, w którym komórki czopków siatkówki nie są w stanie rozróżnić całej gamy barw. Zaburzenie to jest na ogół wrodzone i dotyczy 10 razy częściej mężczyzn niż kobiet. Inne jego rodzaje mogą rozwijać się w miarę procesu starzenia lub stanowić wtórne objawy w przebiegu cukrzycy, jaskry, stosowanego leczenia albo przypadkowego zatrucia.

Leczenie

Wady wzroku spowodowane nieprawidłową refrakcją leczy się zwykle z powodzeniem szkłami korekcyjnymi lub soczewkami kontaktowymi, które skupiają promienie światła na siatkówce.

Ponieważ widzenie zmienia się w sposób ciągły, soczewki korekcyjne powinny być okresowo zmieniane. W miarę starzenia niezbędne są silniejsze okulary, często dwuogniskowe. Zaburzenia widzenia barw koryguje się czasem kolorowymi soczewkami kontaktowymi, chociaż zmniejszają one ostrość wzroku, zaburzają one ostrość wzroku, zaburzają widzenie trójwymiarowe i tylko w nieznacznym stopniu pomagają w eliminowaniu cieni.

Krótkowzroczność można korygować metodą keratotomii. Jest to technika chirurgiczna rozwinięta w Rosji, która polega na wykonaniu nacięć promieniowych w rogówce. Każde oko operuje się osobno, z kilkudniowymi przerwami. Po zabiegu przez parę dni nosi się ciemne okulary lub specjalne łatki. Pełny efekt jest odczuwalny po kilku miesiącach.