Superterapie dla serca cz. II

Precyzyjne badania, nowoczesne terapie i operacje bez skalpela.Wszystko po to by serce odzyskało równy rytm. Współczesna medycyna pozwala mu szybko wrócić do formy, nawet po bardzo poważnej chorobie.

SKUTECZNE LECZENIE

Angioplastyka

Zabieg ten udrażnia i rozszerza naczynia wieńcowe. Dzięki temu serce dostaje więcej krwi.

Przebieg zabiegu

Przez niewielkie nakłucie w pachwinie lekarz wprowadza specjalny cewnik zakończony balonikiem. Gdy ten znajdzie się w miejscu zwężenia tętnicy wieńcowej, pompuje się go. Dzięki temu balon zwiększa objętość i powoduje wgniecenie blaszki miażdżycowej w ścianę tętnicy, poszerza ją i przywraca drożność. Aby zwężenie nie pojawiło się w przyszłości do tętnicy wprowadza się specjalne rusztowanie czyli stent. Jest to cieniutka rurka wykonana z siateczki, która po wprowadzeniu do naczynia rozpręża się stanowiąc podporę dla jego słabych ścianek. Stent nasączony lekami zapobiega także odkładaniu się cholesterolu w ściankach.

 

Warto wiedzieć

Po wykonaniu angioplastyki już następnego dnia można wrócić do domu. Praktykuje się również zabiegi angioplastyki laserowej, polegającej na przetkaniu światła tętnicy światłem lasera.

Metoda endoskopowa

Przy wrodzonych lub nabytych wadach serca zastawki zwykle funkcjonują nieprawidłowo. Dziś można je naprawić. Kiedy jest to niemożliwe wstawia się specjalną zastawkę.

Przebieg zabiegu

W metodzie tradycyjnej trzeba rozciąć mostek i zatrzymać akcję serca. Dziś możliwe jest wszczepienie zastawki bez operacji. Wprowadza się ją bezpośrednio do serca przez tętnicę udową. Dzięki temu jest mniej powikłań i już kilka dni po zabiegu można wrócić do domu.

Warto wiedzieć

Po zabiegu do końca życia trzeba przyjmować leki przeciwkrzepliwe. Wskazany jest też oszczędny tryb życia i unikanie skaleczeń.

By-passy

Operacja ta polega na wymianie uszkodzonych naczyń krwionośnych. Lekarz pobiera fragment zdrowej tętnicy lub żyły z podudzia, przeszczepia ją i robi „obwodnicę” do serca.

Przebieg zabiegu

Dziś tętnice i żyły pobiera się przez mały otwór w skórze. Coraz częściej także sama operacja wszczepienia by-passów przestaje być tak bardzo inwazyjna. Niekiedy nie wymaga nawet przecinania żeber. Dzięki nowoczesnym technikom niektóre operacje mogą być wykonywane na bijącym sercu. Wtedy wszczepia się by-passy przez kilkucentymetrowy otwór w klatce piersiowej , tzw „dziurkę od klucza”.

Warto wiedzieć

Aby nie doszło do ponownego uszkodzenia naczyń krwionośnych, po operacjizaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia.