Superterapie dla serca cz. I

Precyzyjne badania, nowoczesne terapie i operacje bez skalpela.Wszystko po to by serce odzyskało równy rytm. Współczesna medycyna pozwala mu szybko wrócić do formy, nawet po bardzo poważnej chorobie.

NOWOCZESNE BADANIA

Koronarografia

Dzięki temu zabiegowi lekarz może dokładnie zbadać naczynia wieńcowe, które doprowadzają krew do serca. Badanie dostarcza również informacji o stanie i działaniu zastawek. Pokazuje też jak serce pompuje krew i jakie jest ciśnienie w poszczególnych tętnicach wieńcowych. Koronarografia jest metodą inwazyjną, jednak dzięki nowoczesnej technice jest bezpieczna i nie ma powodu by się jej obawiać.

 

Przebieg badania

Przy użyciu cewnika, czyli cienkiej elastycznej rurki, podawany jest płyn kontrastowy. Cewnik wprowadzany jest zwykle w okolicy pachwin, a niekiedy przedramienia. Wcześniej lekarz znieczula miejsce wkłucia. Po podaniu kontrastu robione są zdjęcia rentgenowskie serca i otaczających go naczyń. W ten sposób kardiolog na ekranie może zauważyć wszelkie zwężenia i wykryć niedrożne naczynia krwionośne. Badanie trwa kilkadziesiąt minut.

Zalecenia po badaniu

Gdy wyniki koronarografii wskazują, że choroba nie jest bardzo zaawansowana, pomogą leki. Jeżeli jednak któraś z tętnic jest niedrożna, konieczny jest zabieg przetykania. Czasami wystarczy zabieg wykonany już podczas badania.

Warto wiedzieć

Badanie jest przeprowadzane tylko w szpitalu. Potrzebne do jego wykonania jest skierowanie od kardiologa. Koszty pokrywa NFZ.

Spiralna tomografia

Jest to nowoczesne i bezbolesne badanie, które pozwala wykluczyć chorobę niedokrwienną serca. Pokazuje w trójwymiarze serce i naczynia krwionośne.

Przebieg badania

Pacjent dostaje dożylnie środek cieniujący a następnie zostaje ułożony na ruchomym stole. Wokół niego krąży lampa rentgenowska.Klatkę piersiową można zbadać w ciągu kilkunastu sekund, czyli w trakcie jednego oddechu.

Zalecenia po badaniu

Wynik badania jest bardzo dokładny. Jeżeli okaże się, że naczynia doprowadzające krew do serca są zwężone, konieczne bywa wykonanie koronarografii.

Warto wiedzieć

W czasie badanie nie wolno się poruszać, gdyż obraz może być zamazany.

Badanie izotopowe

Najnowszym osiągnięciem medycyny jest badanie specjalnym skanerem. Robi on zdjęcie serca z bardzo bliska co pozwala na precyzyjne postawienie diagnozy. Jedyne takie urządzenie w Europie znajduje się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Specjaliści uważają, że to prawdziwa rewolucja w diagnostyce chorób krążenia i wielka nadzieja dla chorych z ciężką niewydolnością serca i po przebytym zawale.

Przebieg badania

Po próbie wysiłkowej, która wymusza szybką pracę serca, pacjent dostaje dożylnie specjalną substancje czyli izotop. Po kilkunastu minutach chory kładzie się na stole, a urządzenie robi zdjęcia jego serca. Badanie trwa trzy minuty i pozwala sprawdzić stan serca. W porównaniu z powszechnie stosowanymi badaniami trwa 5 razy krócej, a dawka promieniowania jest mniejsza o połowę. Ponadto trójwymiarowy obraz serca jest bardzo dokładny.

Warto wiedzieć

Na badanie przyjmowani są pacjenci ze skierowaniem od kardiologa. Badanie w całości jest refundowane przez NFZ.