NIEBEZPIECZNE ZATRUCIE SALMONELLĄ

Zwykle występuje po zjedzeniu niedogotowanego czy niedopieczonego drobiu, jajek od zakażonych kur, tatara, majonezu, lodów czy ciastek z kremem. Warto pamiętać, by nie kłaść surowego kurczaka, ociekającego mięsa czy jajek blisko sera, masła, chleba, bo mogą do nich przeniknąć bakterie salmonelli. Niszczy je tylko wysoka temperatura, a ponieważ wiele produktów jemy na surowo, do zatrucia dochodzi bardzo łatwo. Choroba zaczyna się gwałtownymi, silnymi wymiotami, bólami brzucha, biegunką i wysoką gorączką. Przy lekkim zatruciu zwykle wystarcza kilkutygodniowa dieta i zażycie węgla leczniczego. Na początku należy przyjmować 10-12 tabletek rozpuszczonych w połowie szklanki przegotowanej wody, a potem sześć rozpuszczonych tabletek co cztery godziny, aż do ustąpienia objawów. Jeśli „sensacje” nie ustąpią w ciągu dwóch-trzech dni, lekarz może zalecić antybiotyki. W ciężkim stanie, gdy dochodzi do odwodnienia, konieczny może być pobyt w szpitalu.

 

PIERWSZA POMOC PRZY BIEGUNCE

Przyczyną kłopotów z żołądkiem na urlopie mogą być bakterie, ale też stres, nietolerancja laktozy, czyli tłuszczu zawartego w mleku, lub problemy z trawieniem niektórych produktów, np. śliwek, fasoli, kawy czy alkoholu. Na wakacjach najczęstsze są zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterię. Ich objawami są zwykle biegunka, ból brzucha, wzdęcie, burczenie, skurczenie jelita i mdłości. Trzeba wtedy unikać zbędnego ruchu. Dobrym sposobem na bolesne skurcze jest położenie na brzuchu gorącego kompresu, np. termoforu lub poduszki elektrycznej. W czasie biegunki trzeba pić dużo wody, żeby nie doszło do odwodnienia. Wskazane są też herbatniki ziołowe, np. z mięty, rumianku. Leczniczo działa napar z suszonych jagód. W aptece bez recepty można kupić preparaty, które powstrzymują rozwolnienie. Leki trzeba brać przez co najmniej trzy dni. Jeśli jednak pojawią się dreszcze, gorączka i silne wymioty, należy poradzić się lekarza.

 

 

MOŻNA UCIEC PRZED ZARAZKAMI

Należy dokładnie myć ręce po każdym skorzystaniu z toalety i przed przygotowywaniem posiłków.

 

  • Jeżeli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad, zmniejszymy ryzyko pojawienia się biegunki.

  • W toaletach publicznych lepiej wycierać ręce ręcznikiem papierowym, niż suszyć je pod suszarką, która może być siedliskiem drobnoustrojów.

  • Trzeba używać świeżych jajek, bez uszkodzonych skorupek. Pęknięte lepiej wyrzucić. Przed użyciem jajka myjemy.

  • Warto dokładnie gotować mięso, zwłaszcza kurze. Resztki obiadu z poprzedniego dnia należy ponownie zagotować.

  • Gotowane i surowe mięso przechowujemy na oddzielnych półkach lodówki.
  • Mięso nie może się stykać z innymi produktami.Przed gotowaniem całkowicie zamrożone produkty należy rozmrażać w lodówce, ewentualnie w mikrofalówce, a nie w misce na stole kuchennym. Nie wolno ich też ponownie mrozić.
  • Kiedy mamy dolegliwości żołądkowe, nie przygotowujemy posiłków dla innych, zwłaszcza dla dzieci.