Najczęstsze choroby skóry u noworodków i niemowląt

Pieluszkowe zapalenie skóry

Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry wieku dziecięcego. Okolica krocza, gdzie skóra jest cienka i bardzo delikatna, narażona jest na drażniące działanie moczu i kału. Zawarty w moczu amoniak, a w kale enzymy trawienne, bakterie i drożdżaki, powodują uszkodzenie Płaszcza Tłuszczowego Skóry, bariery naskórka i zaburzenie pH. Dodatkowo przylegająca, wilgotna pieluszka i nieprzepuszczalna ceratka nasilają macerację. Inne czynniki, które mogą wywołać pieluszkowe zapalenie skóry, to drażniące działanie środków piorących w źle wypłukanych pieluszkach, nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji tej okolicy, biegunka, nieodpowiednia dieta. Objawy choroby rozwijają się dokładnie w miejscu przylegania pieluszki, a fałdy i zgięcia są wolne od zmian. Początkowo występuje zaczerwienienie, następnie pojawiają się rumieniowe grudki. Rzadziej mogą tworzyć się bolesne nadżerki.

Leczenie polega na usunięciu przyczyn, dokładnym myciu okolicy krocza delikatnymi preparatami, które zapewniają odpowiednie pH skóry. Stosowanie dobrej jakości pieluszek jednorazowych zapewni suchość skóry, dzięki zdolności pochłaniania moczu i luźnych stolców.

 

 

Atopowe zapalenie skóry

Choroba ta potocznie nazywana jest skazą białkową. Występuje u dzieci z predyspozycjami dziedzicznymi, to znaczy częściej dotyczy dzieci, których rodzice lub rodzeństwo są alergikami. Pierwsze objawy pojawiają się na skórze około trzeciego miesiąca życia. Występują początkowo na policzkach, brodzie i czole w postaci rumieniowo grudkowych zmian z towarzyszącym świądem. Stopniowo zmiany mogą się rozszerzać, zajmując szyję, tułów i kończyny.

Zmianom towarzyszy suchość skóry i duża skłonność do podrażnień wywołanych źle dobranymi preparatami pielęgnacyjnymi. Zaleca się stosowanie preparatów hypoalergicznych, unikanie kosmetyków kolorowych i pachnących. Proszki do prania ubranek powinny być delikatne, bez stosowania płynów do płukania tkanin.

Z powodu towarzyszącego uporczywego świądu skóry dziecko staje się niespokojne, płaczliwe, źle sypia. Ulgę mogą przynieść lekko ciepłe kąpiele z dodatkiem odpowiedniej emulsji do ciała. Natłuszczanie skóry co 2-3 godziny działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie.

U dzieci z atopowym zapalenie skóry stwierdza się obniżenie odporności i skłonność do infekcji bakteryjnych skóry, która jest przyczyną pogorszenia się zmian alergicznych.

 

Potówki

To bardzo popularne zaburzenie powstaje w wyniku utrudnionego odpływu potu. Wzmożone pocenie spowodowane np. przegrzaniem niemowlęcia, wysoką temperaturą otoczenia z jednoczesnym zaburzeniem jego odpływu, którego przyczyną może być zbyt ciepłe ubranie, przylegająca do skóry pieluszka. Powoduje to zatrzymanie potu pod naskórkiem. Na skórze pleców, szyi, głowy, w pachwinach i pod pachami, czyli okolicach narażonych na otarcie i ucisk, można zaobserwować drobne, kilkumilimetrowe, bardzo liczne pęcherzyki. Nazywa się je potówkami zwykłymi. W takim przypadku unikanie ciepła, lekkie, przewiewne ubieranie dziecka oraz utrzymanie w czystości skóry powoduje ustąpienie zmian. Zalecane są kąpiele z użyciem delikatnego mydła lub żelu. Nie poleca się natomiast natłuszczania skóry po kąpieli, ponieważ warstwa oliwki czy kremu dodatkowo utrudnia odpływ potu.

Jeśli jednak przyczyna zaburzeń potliwości nie zostaje usunięta, rozwija się stan zapalny, a początkowo przezroczyste pęcherzyki przekształcą się w rumieniowe grudki, a nawet krostki. Są to potówki czerwone. Istnieje niebezpieczeństwo  zakażenia gruczołów potowych chorobotwórczymi gronkowcami, które mogą spowodować nawet rozwój ropni skóry i ciężki stan dziecka. Taka postać potówek wymaga nie tylko prawidłowej pielęgnacji, ale również porady dermatologa i leczenia przeciwbakteryjnego.

Trądzik noworodkowy

U niektórych noworodków przy urodzeniu lub tuż po porodzie można zaobserwować na skórze twarzy, rzadziej w obrębie tułowia krostki i rumieniowe grudki, przypominające trądzik młodzieńczy. Przyczyną tego zjawiska jest najprawdopodobniej wpływ hormonów matki. W większości przypadków odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka powoduje samoistne ustąpienie zmian.

Ciemieniucha

Ciemieniucha to potoczna nazwa łojotokowego zapalenia skóry. Choroba polega na obecności żółtawych, tłustych, dość dobrze przylegających łusek i strupów na szczycie głowy, w okolicy ciemiączka. Rzadziej proces rozszerza się zajmując czoło, skronie, szyję i tułów. Zmiany zazwyczaj pojawiają się między drugim i dziesiątym tygodniem życia, mogą utrzymywać się nawet do okresu pokwitania. Ciemieniucha częściej występuje u dzieci z skłonnością do alergii. W leczeniu stosuje się olejki zmiękczające łuski i strupy oraz częste mycie za pomocą delikatnego szamponu odpowiedniego do wieku dziecka.