Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start UROLOGIA NERKI Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek u kobiet w ciąży
Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek u kobiet w ciąży  Email
UROLOGIA - NERKI

Zakażenie dróg moczowych występuje u kobiet bardzo często. Przynajmniej u 10% kobiet przed ciążą można wykazać istnienie tego zakażenia. W czasie ciąży te właśnie kobiety są najbardziej podatne na powstanie stanu zapalnego. Do zakażenia dróg moczowych przyczynie się zapalenie szyjki macicy, zapalenie pochwy, a także zastój moczu w pęcherzu moczowym. Bezobjawowe zakażenie moczu występuje u 5/100 ciężarnych. Jeżeli ten stan nie jest leczony, aż u 30%  tych ciężarnych rozwija się ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Dlatego w ciąży należy często wykonywać badanie moczu w celu określenia szczepu bakterii i wrażliwości na antybiotyk. Leczenie bakteriomoczu zwykle zapobiega wystąpieniu ostrego stanu zapalnego. W ostrym stanie zapalnym pojawia się  nagle wysoka gorączka i ból w okolicy lędźwiowej, odczuwany zwykle bardziej po jednej stronie. Odpowiednie leczenie antybiotykiem powinno trwać do 2-3 tygodni, aż 2 następne posiewy będą jałowe. Częste zakażenia dróg moczowych, gdy wytwarza się stan przewlekły, mają wpływ na rozwój ciąży i stan płodu. Częściej dochodzi do porodu przedwczesnego i do dystrofii płodu.

Czynniki ryzyka odmiedniczkowego zapalenia nerek u ciężarnych:

Fizjologiczne zmiany w układzie moczowym zachodzące w ciąży, takie jak spowolnienie perystaltyki dróg moczowych pod wpływem progesteronu i poszerzenie dróg moczowych spowodowane uciskiem ciężarnej macicy, sprzyjają rozwojowi infekcji dróg moczowych.
Do dodatkowych czynników ryzyka niezwiązanych z ciążą można zaliczyć:
1. Niewydolność zastawek pęcherzowo-moczowodowych
2. Kamienie nerkowe
3. Cukrzyca
4. Anemia sierpowatokrwinkowa
5. Powikłania neurologiczne, np. niedowład spowodowany urazem rdzenia kręgowego
6. Niski status socjoekonomiczny

Powikłania ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek:

Powikłania ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u kobiet w ciąży, to: ostra niewydolność oddechowa i ARDS (obrzęk płuc, atak duszności), wstrząs septyczny, przedwczesne skurcze macicy. Wszystkie kobiety z ostrym odmiedniczkowym zapaleniem nerek w ciąży powinny być hospitalizowane. Tradycyjne leczenie polega na nawadnianiu organizmu i na pozajelitowej antybiotykoterapii.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW