Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start UROLOGIA NERKI Choroby nerek
Choroby nerek  Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
UROLOGIA - NERKI

 

KAMICA NERKOWA

Nerki oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Ich możliwości wydalnicze mogą zostać przekroczone w wyniku zatrucia organizmu szkodliwymi substancjami, podczas przyjmowania pewnych leków oraz w przypadku niektórych chorób.

Kamienie nerkowe powstają, gdy w moczu jest zbyt dużo soli mineralnych. Ulegają one krystalizacji w drogach moczowych. Kamienie są zwykle drobne, ale zdarzają się duże, które blokują odpływ moczu z nerek. Najczęście powstają ze szczawianu wapnia , rzadziej z kwasu moczowego, z aminokwasu cystyny lub z fosforanu magnezowo-amonowego.

Przyczyny:

Główną przyczyną kamicy nerkowej, oprócz predyspozycji genetycznych, jest jedzenie dużych ilości białka zwierzęcego i produktów przetworzonych. Na rozwój choroby wpływają też niedobory odporności i zaburzenia pracy gruczołów regulujących gospodarkę wapniową. Cukier i oczyszczone produkty węglowodanowe powodują wyrzut insuliny, która nasila wydalanie wapnia z moczu. kiedy organizm otrzymuje mało płynów, mocz zagęszcza się i w drogach moczowych wytrącają się złogi soli. Kamienie z kwasu moczowego tworzą się, gdy objętość moczu jest mała lub stężenie kwasu moczowego we krwi jest zwiększone- najczęściej dochodzi do tego w przypadku dny. Kamienie cystynowe powstają w wyniku wrodzonego zaburzenia transportu aminokwasów przez błony komórkowe, które powoduja nadmiwrne wydalanie cystyny z moczu. Kamienie z fosforanu magnezowo-amonowego tworzą się w moczu o odczynie zasadowym, typowym dla infekcji dróg moczowych. Żeby móc ustalić sposób leczenia, trzeba zawsze określić typ kamicy.

Objawy kamicy nerkowej:

Początkowo choroba rozwija się bezobjawowo, dopiero w momencie gdy zebrany piasek lub kamień zaczyna przesuwać się z nerki do jej ujścia i moczowodu, wywołuje to napad kolki nerkowej.

- ból o charakterze kolkowym (przerywany) okolicy lędźwiowej, czasem promieniujący do pachwiny, warg sromowych lub jąder,

- nudności lub wymioty,

- dyskomfort w jamie brzusznej, czasami objawy dyspeptyczne,

- krwiomocz, objawy dysuryczne,

- objawy ogólne: podwyższona temperatura ciała, osłabienie, uczucie rozbicia,

- zakażenie dróg moczowych (jako powikłanie kamicy).

Leczenie kamicy nerkowej:

Niezwykle ważnym jest aby wydalony wraz z moczem kamień złapać (można w tym celu oddawać mocz przez sitko lub na bibułę) i oddać do badania. Dzięki określeniu składowi kamienia możliwe jest podjęcie odpowiednich kroków (dieta lub leczenie farmakologiczne) które będzie zapobiegać ponownemu utworzeniu się kamienia.W momencie wystąpienia kolki nerkowej, lekarz podaje środki przeciwbólowe i rozkurczające. Zalecane jest picie dużych ilości wody oraz ciepłe okłady i kąpiele.
W przypadku mniejszych kamieni nerkowych (do 6 mm) powinno nastąpić ich wydalenie naturalne z moczem. W przypadku większych kamieni stosuje się metodę endoskopową lub litorypsję (kruszenie kamienia ultradżwiękami).

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW