Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start UROLOGIA NERKI
NERKI
DNA MOCZANOWA  Email
UROLOGIA - NERKI

DNA MOCZANOWA (łac. arthritis urica, diathesis urica) jest to wzrost stężenia kwasu moczowego w ustroju, które prowadzi do wytrącania się jego kryształków w obszarze małych stawów, co z kolei prowadzi do występujących bardzo bolesnych obrzęków (najczęściej stawy palców stopy). Przyczyną dny są zaburzenia metabolizmu puryn. Nerki nie nadążają z eliminacją kwasu moczowego z ustroju. Objawami dny są ostre bóle przeważnie jednego ze stawów (rzadko kilku) ze stanem zapalnym. W zależności od umiejscowienia się bólu wyróżniamy:

- podagra (zapalenie stawu palca stopy)

- gonagra (zapalenie stawu kolanowego)

- chiragra (zapalenie stawów ręki)

- omagra (zapalenie stawu barkowego)

Możliwe przyczyny dny moczanowej:

  • zbyt wysoki poziom kwasu moczowego we krwi
  • zatrucie ołowiem
  • obciążenie dziedziczne
  • sposób odżywiania (np. mięso, alkohol, tłuste ryby, groch, fasola,pieprz)
  • chemioterapie
  • choroby nerek
  • niektóre leki (diuretyki, L-dopaminia, pirazynamid)
Więcej…
 
Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek u kobiet w ciąży  Email
UROLOGIA - NERKI

Zakażenie dróg moczowych występuje u kobiet bardzo często. Przynajmniej u 10% kobiet przed ciążą można wykazać istnienie tego zakażenia. W czasie ciąży te właśnie kobiety są najbardziej podatne na powstanie stanu zapalnego. Do zakażenia dróg moczowych przyczynie się zapalenie szyjki macicy, zapalenie pochwy, a także zastój moczu w pęcherzu moczowym. Bezobjawowe zakażenie moczu występuje u 5/100 ciężarnych. Jeżeli ten stan nie jest leczony, aż u 30%  tych ciężarnych rozwija się ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Dlatego w ciąży należy często wykonywać badanie moczu w celu określenia szczepu bakterii i wrażliwości na antybiotyk. Leczenie bakteriomoczu zwykle zapobiega wystąpieniu ostrego stanu zapalnego. W ostrym stanie zapalnym pojawia się  nagle wysoka gorączka i ból w okolicy lędźwiowej, odczuwany zwykle bardziej po jednej stronie. Odpowiednie leczenie antybiotykiem powinno trwać do 2-3 tygodni, aż 2 następne posiewy będą jałowe. Częste zakażenia dróg moczowych, gdy wytwarza się stan przewlekły, mają wpływ na rozwój ciąży i stan płodu. Częściej dochodzi do porodu przedwczesnego i do dystrofii płodu.

Więcej…
 
INFEKCJE DRÓG MOCZOWYCH  Email
UROLOGIA - NERKI

Co to jest?

Zakażenie dróg moczowych powoduje stan zapalny pęcherza lub cewki moczowej. Dolegliwość ta występuje najczęściej u kobiet (co piąta cierpi na nią co najmniej raz do roku), ale również występować u mężczyzn. Zastosowanie antybiotyków bywa niezbędne, ponieważ nawracające zakażenia dróg moczowych mogą doprowadzić do zakażenia nerek.

Przyczyny:

Infekcje dróg moczowych są wywoływane przez bakterie. W prawidłowych warunkach mocz wydzielany przez nerki i gromadzony w pęcherzu jest jałowy (tzn. nie ma w nim bakterii). Podczas wydalania z organizmu spłukuje on niewielkie ilości bakterii, które zdążą rozwinąć się w cewce moczowej. Niekiedy jednak bakterie w drogach moczowych przezwyciężają mechanizmy obronne ludzkiego organizmu i rozmnażają się, wywołując stan zapalny. Częste wstrzymywanie moczu może zwiększyć ryzyko zakażeń dróg moczowych. przyczynia się do tego również brak higieny osobistej. Zakażenia są też częste w ciąży, kiedy pęcherz moczowy, uciśnięty przez rozwijający się płód, nie może się całkowicie opróżnić.

Więcej…
 
Choroby nerek  Email
UROLOGIA - NERKI

 

KAMICA NERKOWA

Nerki oczyszczają organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Ich możliwości wydalnicze mogą zostać przekroczone w wyniku zatrucia organizmu szkodliwymi substancjami, podczas przyjmowania pewnych leków oraz w przypadku niektórych chorób.

Kamienie nerkowe powstają, gdy w moczu jest zbyt dużo soli mineralnych. Ulegają one krystalizacji w drogach moczowych. Kamienie są zwykle drobne, ale zdarzają się duże, które blokują odpływ moczu z nerek. Najczęście powstają ze szczawianu wapnia , rzadziej z kwasu moczowego, z aminokwasu cystyny lub z fosforanu magnezowo-amonowego.

Przyczyny:

Główną przyczyną kamicy nerkowej, oprócz predyspozycji genetycznych, jest jedzenie dużych ilości białka zwierzęcego i produktów przetworzonych. Na rozwój choroby wpływają też niedobory odporności i zaburzenia pracy gruczołów regulujących gospodarkę wapniową. Cukier i oczyszczone produkty węglowodanowe powodują wyrzut insuliny, która nasila wydalanie wapnia z moczu. kiedy organizm otrzymuje mało płynów, mocz zagęszcza się i w drogach moczowych wytrącają się złogi soli. Kamienie z kwasu moczowego tworzą się, gdy objętość moczu jest mała lub stężenie kwasu moczowego we krwi jest zwiększone- najczęściej dochodzi do tego w przypadku dny. Kamienie cystynowe powstają w wyniku wrodzonego zaburzenia transportu aminokwasów przez błony komórkowe, które powoduja nadmiwrne wydalanie cystyny z moczu. Kamienie z fosforanu magnezowo-amonowego tworzą się w moczu o odczynie zasadowym, typowym dla infekcji dróg moczowych. Żeby móc ustalić sposób leczenia, trzeba zawsze określić typ kamicy.

Więcej…
 
SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW