Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start UKŁAD KRĄZENIA ŻYŁY I TĘTNICE ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH
ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH  Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
UKŁAD KRĄŻENIA - ŻYŁY I TĘTNICE

ŻYLAKI KOŃCZYN DOLNYCH

Żylaki to rozszerzone, poskręcane lub obrzęknięte naczynia żylne. Choroba polega na zaburzeniu odpływu krwi żyłami kończyn dolnych wskutek niewydolności zastawek żylnych, powodując zastój i cofanie się krwi zarówno w obrębie żył powierzchniowych jak i gładkich.

Objawy :

Wiele osób z żylakami podudzi skarży się na uczucie ciężkości, zmęczenie lub bolesność i obrzęk nóg, zwłaszcza pod koniec dnia. W bardziej zaawansowanym stadium na nogach mogą wystąpić brązowosine przebarwienia, świąd i łuszczenie się skóry, głównie w obrębie kostek. Zwiększone ciśnienie krwi doprowadza do owrzodzeń skóry w tym rejonie, szczególnie gdy któraś z żył położonych głębiej jest zmieniona chorobowo. Czasem w żyłach ze zmianami żylakowatymi rozwija się stan zapalny, tworzą się zakrzepy lub pojawia krwawienie.

Czynniki sprzyjające powstawaniu przewlekłej niewydolności żył:

- ciąża

- przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych

- długotrwała pozycja siedząca

- otyłość

- obcisłe ubrania

 

- brak wysiłku fizycznego

- starszy wiek

- palenie papierosów

- upały

-dieta uboga w błonnik

- długotrwała pozycja stojąca

- predyspozycje genetyczne

Rozpoznanie :

Osoby mające żylaki same zwykle je rozpoznają, ich wygląd jednak nie zawsze określa stadium choroby. W celu prawidłowej oceny problemu niezbędna jest wizyta u lekarza.

Profilaktyka i leczenie :

Celem jest zapobieganie powikłaniom choroby, a przede-wszystkim owrzodzeniu żylnemu oraz ograniczenie postępu choroby a tym samym jakości życia chorego. Istotna jest fizjoterapia oraz zmiana stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem aktywności poprawiającej krążenie żylne. Wskazane jest : regularne ćwiczenie, stosowanie zimnych pryszniców nóg, poruszanie nogami podczas długotrwałego siedzenia, odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca i bardzo ważna jest regularna gimnastyka w pozycji leżącej np.: ruchy nożycowe nóg, ruchy okrężne rowerkowe poprzez energiczne poruszanie obiema nogami; w pozycji stojącej: stawanie na palcach stóp, spacerowanie na piętach. Leczenie farmakologiczne polega na doustnych stosowaniu leków działających na naczynia żylne, uzupełnionych lekami o działaniu miejscowym.

Przykładowe leki :

Zawierające diosminę : Pelethrocin, Otrex , Phlebodia

Zawierające trokserutynę : Troxerutin, Venolan, Venotrex

Zawierające rutozyd : Rutinoscorbin, Cerutin, Ascorutical, Rutinacea

Uwagi : diosmina działa dwa razy silniej niż trokserutyna, dodatkowo w dużych dawkach poprawia warunki przepływu krwi przez naczynia poprzez ułatwianie deformacji krwinek czerwonych oraz wpływ na agregację (zlepianie się) płytek krwi I krwinek.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW