Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start UKŁAD KRĄZENIA ŻYŁY I TĘTNICE
ŻYŁY I TĘTNICE
Cholesterol: wróg czy przyjaciel?  Email
UKŁAD KRĄŻENIA - ŻYŁY I TĘTNICE

CHOLESTEROL - wróg czy przyjaciel?

UKŁAD KRĄŻENIA - ŻYŁY I TĘTNICE


Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeżeli jest go w nadmiarze, zdecydowanie i szybko działa na naszą niekorzyść.

1. Dobry i zły cholesterol, co to takiego?

W potocznym tłumaczeniu cholesterol jest jedynym związkiem tłuszczowym we krwi; w rzeczywistości jest jedną ze składowych tzw. lipoprotein. Najłatwiej porównać je do ciastek bajaderek: podobnie jak one lipoproteiny są kulkami składającymi się z okruchów. Należą do nich cząsteczki

Więcej…
 
Choroba Raynauda  Email
UKŁAD KRĄŻENIA - ŻYŁY I TĘTNICE

Choroba Raynauda to mało poznane schorzenie układu krążenia, którego głównym objawem jest napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp. Pierwszy raz opisał tę chorobę francuski lekarz Maurice Raynaud w 1862 r. Choroba ta dotyczy najmniejszych tętniczek, doprowadzających krew do skóry nosa, uszu oraz palców rąk i stóp. Zimno wywołuje gwałtowny skurcz tętniczek, który powoduje niedokrwienie i niedotlenienie zaopatrywanej przez nie skóry. Zmienia ona zabarwienie, blednie lub sinieje. Obszar objęty zaburzeniami krążenia może drętwieć i boleć. Te objawy są nieprzyjemne, ale na ogół mijają i nie powodują poważnych powikłań.

Objawy:

Nagle pojawiające się sinienie kończyn, zwłaszcza w zimie i przy dużej wilgotności powietrza. z narastającym bólem palców. Może dojść do owrzodzeń i martwicy opuszek palców z przewagą fazy zasinienia.

Przebieg choroby

Występują trzy fazy objawu Raynauda następujące po sobie:

  1. faza zblednięcia – skurcz tętniczek i w następstwie niedokrwienie kończyn
  2. faza zasinienia – nagromadzenie odtlenowanej krwi, pojawia się ból i drętwienie
  3. faza czynnego przekrwienia – przekrwienie i zaczerwienienie skóry z towarzyszącym uczuciem gorąca.
Więcej…
 
NIEDOBÓR ŻELAZA. NIEDOKRWISTOŚĆ  Email
UKŁAD KRĄŻENIA - ŻYŁY I TĘTNICE

W organizmie człowieka znajduje się wiele różnych pierwiastków, m.in. żelazo. Choć jest go bardzo mało w organizmie, spełnia bardzo ważne funkcje. Wydaję się, że żelaza nie powinno nam nigdy brakować. Nie tylko dla tego, że potrzebujemy go tam mało, ale dlatego, że znajduje się niemal we wszystkim, co jemy. Niestety na niedobór żelaza i wynikającą z tego niedokrwistość (anemię) cierpi 35% kobiet w wieku rozrodczym. Niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza jest problemem światowym- uważają specjaliści od żywienia. Niedokrwistość cechuje spadek liczby krwinek czerwonych i zmniejszona zawartość hemoglobiny we krwi. Doprowadza to do niedoboru tlenu, a to z kolei do zaburzenia czynności życiowych. Mogą wystąpić zaburzenia układu nerwowego, bezsenność, drażliwość, łatwe męczenie się podczas pracy, bóle i kołatanie serca, dzieci gorzej się uczą, mogą wystąpić także zaparcia, wzdęcia, nudności. Również mogą nam rozdwajać i łamać się paznokcie, robić zajady. Brak żelaza w organizmie powoduje ogólne osłabienie. Nie wytwarzają się wtedy przeciwciała.

Niedobór żelaza jest problemem wszystkich grup wiekowych. Najbardziej dotyczy małych dzieci, kobiet w ciąży i kobiet między 15 a 49 rokiem życia. Kobiety dbające o linię najczęściej cierpię na brak tego pierwiastka. Ograniczając kalorie dostarczamy także mniej żelaza. Często głównym naszym pożywieniem są produkty ubogie w żelazo jak np. mleko, jogurt, kefir, owoce, warzywa czy biały ser.

 

Więcej…
 
Nadciśnienie  Email
UKŁAD KRĄŻENIA - ŻYŁY I TĘTNICE

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE

Nadciśnienie tętnicze jest choroba układu krążenia, w której w naczyniach tętniczych panuje zwiększona ciśnienie krwi. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, która podlega długotrwałym leczeniu. O nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas gdy podczas kilkakrotnych pomiarów, dokonywanych w spoczynku, ciśnienie przekracza wartości graniczne uznane za prawidłowe. Za wartość graniczną uznaje się ciśnienie 140/90 mm Hg(milimetry słupa rtęci).

Jak często ono występuje?

Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej występującą chorobą układu krążenia, jest zarazem najczęstszą przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu. Uważa się, że co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie tętnicze, jednak wielu z chorych na zdaje sobie z tego sprawy. Niepokojący jest fakt, że wśród chorych wiedzących  podwyższonych wartościach ciśnienia wielu nie leczy się wcale lub leczy się nieskutecznie.

Więcej…
 
HEMOROIDY  Email
UKŁAD KRĄŻENIA - ŻYŁY I TĘTNICE

HEMOROIDY - porady praktyczne

Hemoroidy ( gr. Haimorhoids – krwawnice ) są skupiskiem rozszerzonych lub obrzękniętych żył w samym ujściu albo w kanale odbytu. Żyły w których następuje wzrost ciśnienia krwi pod błoną śluzową, stają się obrzmiałe, bolesne i objęte stanem zapalnym. Krew napływa do naczyń żylnych, ale z różnych przyczyn nie może z nich odpłynąć , dlatego rozciąga coraz bardziej ich ściany, co sprawia, że naczynia te pękają i krwawią podczas oddawania stolca.

Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów :

  1. Wewnętrzne ( umieszczone w wewnętrznej części odbytu)- są niewidoczne i niebolesne, stąd jedynym ich objawem jest pojawienie się krwi w kale czy na papierze toaletowym.
  2. Zewnętrzne (umiejscowione w najniższej części odbytu)- łatwo je wymacać, a ich podrażnienie powoduje krwawienie, świąt i ból nasilający się podczas oddawania stolca.

Skąd biorą się hemoroidy ?

Najczęstszą przyczyną powstawania hemoroidów są:

- zaparcia, biegunka ; hemoroidy bardzo często występują u osób ze skłonnością do zaparć. Nie tylko bolesność hemoroidów utrudnia wypróżnianie, lecz także nadmierne nasilone parcie może wywołać lub zaostrzyć ich objawy.

Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW