Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA Lekomania
Lekomania  Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
PSYCHOLOGIA - UZALEŻNIENIA

Co to jest uzależnienie?

Alkoholizm, narkomania i lekomania wiążą się z pojęciem uzależnienia. Stan psychicznej lub fizycznej zależności od psychoaktywnego środka chemicznego, przejawiający się okresowym lub stałym przymusem przyjmowania środka uzależniającego, nazywamy uzależnieniem. Uzależnienie jest stanem bardzo niepokojącym, gdyż prowadzi do zmian psychicznych i fizycznych. Objawami zmian psychicznych są utrata dotychczasowych zainteresowań, hobby, brak chęci do pracy, zerwanie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną. Z kolei objawem zmian fizycznych są uszkodzenia różnych narządów, np. mózgu, naczyń krwionośnych, wątroby, nerek. Długotrwałe uzależnienie bądź przedawkowanie często prowadzi do śmierci. Zdobycie stosownego środka uzależniającego staje się głównym celem ludzi uzależnionych, a ponieważ środki, których używają, nie są dostępne legalnie i trzeba mieć na nie pieniądze, popadają oni w konflikt z prawem.

LEKOMANIA

Leki to związki chemiczne hamujące lub pobudzające fizjologiczne czynności komórek, tkanek, narządów, stosowane w celach leczniczych i zapobiegawczych. Działanie leku zależy od dawki i poziomu jego stężenia we krwi. W zasadzie wszystkie leki mogą mieć działanie niepożądane i dlatego należy je zawsze zażywać z wielką ostrożnością: należy przyjmować je we właściwy sposób, w odpowiednich ilościach i w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie nawet nieszkodliwe lekarstwo może nam poważnie zaszkodzić.

Jednym z negatywnych skutków stosowania leków (np. niezgodnie z przeznaczeniem) jest uzależnienie, zwane lekomanią. Lekomania to chorobliwy, nieprzeparty pociąg do zażywania leków. Najczęściej uzależnienie to dotyczy leków przeciwbólowych, znieczulających, psychotropowych i nasennych.

Obecnie leki te są chętnie zażywane w celu stłumienia bólu, obniżenia poczucia zagrożenia i napięcia. Niektórzy ludzie sądzą, że ich stosowanie pozwoli unikać codziennych stresów i lęków. Pojawiający się przy każdym problemie brak wiary we własną silną wolę lub brak zdecydowania powoduje, że łatwiej jest sięgnąć po środek, który uspokaja i odpręża, niż zdobyć się na aktywność pozwalającą na niezażywanie leków. W efekcie łatwo jest popaść w uzależnienie.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW