Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start PSYCHOLOGIA
PSYCHOLOGIA
Depresja  Email
PSYCHOLOGIA - DEPRESJA

Objawy

Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych w krajach rozwiniętych. Jest poważną chorobą, uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie, w skrajnych przypadkach prowadzącą nawet do śmierci (na przykład samobójczej). Paradoksalnie - choć sposoby radzenia sobie z tą dolegliwością są doskonale znane, depresja bardzo często bywa nieleczona. Objawy obejmują nieprzemijające przytłaczające poczucie rozpaczy i przygnębienia. Chory nie ma nadziei na poprawę swojego stanu, miewa silne poczucie winy, brak mu energii do podjęcia codziennych czynności, cierpi na brak koncentracji, niepokój, problemy ze snem, poczucie pustki, przytłaczający smutek. Nie potrafi podtrzymywać normalnych relacji międzyludzkich, traci zainteresowanie życiem. Właściwa terapia (psychoterapia, leczenie farmakologiczne albo połączenie obu tych opcji) przynosi stosunkowo szybszą ulgę i poprawę w większości przypadków.

Przyczyny

U podstaw depresji leży wiele różnych czynników. Zalicza się do nich dziedziczne predyspozycję, czynniki biologiczne (zakłócenia funkcjonowania procesów neurochemicznych w mózgu) i psychologiczno-środowiskowe (ciężka choroba, utrata bliskiej osoby, trudne doświadczenie życiowe). Uważa się, że depresję mogą także wywołać takie czynniki, jak nadużywanie alkoholu, narkotyki, nieodpowiednia dieta oraz sytuacje związane z silnymi wahaniami hormonów (na przykład urodzenie dziecka). Biologiczne komponenty depresji - zaburzenia działania neurotransmiterów w mózgu - choć w ostatnich latach lepiej poznane, wciąż są przedmiotem badań naukowców.

 
Lekomania  Email
PSYCHOLOGIA - UZALEŻNIENIA

Co to jest uzależnienie?

Alkoholizm, narkomania i lekomania wiążą się z pojęciem uzależnienia. Stan psychicznej lub fizycznej zależności od psychoaktywnego środka chemicznego, przejawiający się okresowym lub stałym przymusem przyjmowania środka uzależniającego, nazywamy uzależnieniem. Uzależnienie jest stanem bardzo niepokojącym, gdyż prowadzi do zmian psychicznych i fizycznych. Objawami zmian psychicznych są utrata dotychczasowych zainteresowań, hobby, brak chęci do pracy, zerwanie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną. Z kolei objawem zmian fizycznych są uszkodzenia różnych narządów, np. mózgu, naczyń krwionośnych, wątroby, nerek. Długotrwałe uzależnienie bądź przedawkowanie często prowadzi do śmierci. Zdobycie stosownego środka uzależniającego staje się głównym celem ludzi uzależnionych, a ponieważ środki, których używają, nie są dostępne legalnie i trzeba mieć na nie pieniądze, popadają oni w konflikt z prawem.

LEKOMANIA

Leki to związki chemiczne hamujące lub pobudzające fizjologiczne czynności komórek, tkanek, narządów, stosowane w celach leczniczych i zapobiegawczych. Działanie leku zależy od dawki i poziomu jego stężenia we krwi. W zasadzie wszystkie leki mogą mieć działanie niepożądane i dlatego należy je zawsze zażywać z wielką ostrożnością: należy przyjmować je we właściwy sposób, w odpowiednich ilościach i w odpowiednim czasie. W przeciwnym razie nawet nieszkodliwe lekarstwo może nam poważnie zaszkodzić.

Jednym z negatywnych skutków stosowania leków (np. niezgodnie z przeznaczeniem) jest uzależnienie, zwane lekomanią. Lekomania to chorobliwy, nieprzeparty pociąg do zażywania leków. Najczęściej uzależnienie to dotyczy leków przeciwbólowych, znieczulających, psychotropowych i nasennych.

Obecnie leki te są chętnie zażywane w celu stłumienia bólu, obniżenia poczucia zagrożenia i napięcia. Niektórzy ludzie sądzą, że ich stosowanie pozwoli unikać codziennych stresów i lęków. Pojawiający się przy każdym problemie brak wiary we własną silną wolę lub brak zdecydowania powoduje, że łatwiej jest sięgnąć po środek, który uspokaja i odpręża, niż zdobyć się na aktywność pozwalającą na niezażywanie leków. W efekcie łatwo jest popaść w uzależnienie.

 
Bezsenność  Email
PSYCHOLOGIA - BEZSENNOŚĆ

Bezsenność – leki bez recepty  pomagające w zasypianiu

Bezsenność ,inaczej niemożność zaspokojenia potrzeby snu, jest bardzo powszechnym problemem , może tez być objawem wielu zaburzeń fizycznych i psychicznych.

Do czynników sprzyjających bezsenności mogą być nadmierne bodźce zewnętrzne ( hałas, światło, duszność, ból), zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym (guzy mózgu , miażdżyca naczyń mózgowych) oraz stany emocjonalne prowadzące do wzbudzenia układu aktywującego mózg.

Kto częściej ma problemy ze snem?

Liczba cierpiących na bezsenność wzrasta znacząco wraz z wiekiem. Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na nią. Warto podkreślić, że z wiekiem zmienia się też rodzaj bezsenności. W młodości przeważa trudność w zasypianiu. Człowiek ma tendencję do chodzenia spać później, śpi długo i nie może wcześnie wstać. Później dokucza brak ciągłości snu. Śpi się np. godzinę, następuje przebudzenie, potem zasypia się i znów się budzi. To jest typowe dla osób starszych.

Jak dużo snu naprawdę potrzebujemy?

Więcej…
 
SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW