Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start PEDIATRIA
PEDIATRIA


ŚWINKA Email
PEDIATRIA - CHOROBY ZAKAŹNE

Świnka jest ostrą chorobą zakaźną przebiegającą z nagminnym zapaleniem ślinianek przyusznych. Choroba dotyczy szczególnie dzieci w wieku szkolnym, wywołuje ją wirus świnki z rodziny Paramyksowirusów. Do zakażeń wirusem dochodzi najczęściej późną zimą i wczesną wiosną. Epidemie występują w Polsce co 2-3 lata. Wirus świnki przenosi się drogą kropelkową z wydzielinami dróg oddechowych, lub przez ślinę, która może się znajdować na pożywieniu albo przedmiotach. Wirus ma dużą zdolność zarażania. Wrotami zakażenia jest błona śluzowa górnych dróg oddechowych, gdzie następuje namnażanie wirusa i rozsiew za pośrednictwem krwi do narządów wewnętrznych. Choroba zaczyna się nagle. Okres wylęgania (inkubacji) wynosi 14 do 24 dni, a okres zaraźliwości zaczyna się zwykle 2 dni przed zapaleniem ślinianek i trwa do 6-10 dni od ustąpienia obrzęku.

Objawy zwiastunowe występują rzadko: bóle mięśni szyi, złe samopoczucie. Często nie ma żadnych objawów choroby i zakażenie można stwierdzić jedynie przez wykrycie przeciwciał we krwi. Jeżeli przebieg jest objawowy, najczęstszymi objawami są: bolesność i obrzęk jednej lub obu ślinianek przyusznych, gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, złe samopoczucie, aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o zazwyczaj typowym i łagodnym przebiegu.

Początkowo obrzęk ślinianki przyusznej jest umiejscowiony bezpośrednio za żuchwą. Obrzęk jest największy w 1-3 dniu, trwa 3-7 dni, maskuje kąt żuchwy, unosi i odchyla ku przodowi płatek ucha, następnie przechodzi na dolną część twarzy. Pojawia się ból wokół ucha, a także w gardle, zwłaszcza przy przełykaniu. Dziecko czuje się rozbite. Chorobie towarzyszy umiarkowana gorączka. Dziecku należy podawać potrawy płynne lub półpłynne. Obrzęk ślinianek powoduje ból przy otwieraniu ust i gryzieniu. Skóra nabrzmiała jest blada, lekko błyszcząca, napięta.

Przy śwince mogą wystąpić powikłania, związane z atakiem wirusa narządów takich jak tarczyca, gruczoły sutkowe, trzustka, jajniki, jądra, najądrza oraz ośrodkowy układu nerwowy.

Więcej…
 
GRYPA ŻOŁĄDKOWA U DZIECI Email
PEDIATRIA - CHOROBY WIRUSOWE

Grypa żołądkowa może nas dopaść niezależnie od wieku. Dzieci zarażają się łatwiej niż dorośli gdyż nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego systemu odpornościowego. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez brak higieny. Częste mycie rąk to najlepszy sposób, by uchronić się przed grypą żołądkową. Większe szanse na szybki i łagodny przebieg choroby mają dzieci, które były karmione piersią jak i te, które zostały zaszczepione przeciw rotawirusom.

OBJAWY GRYPY ŻOŁĄDKOWEJ

- gorączka

- biegunka

- bóle brzucha

- wymioty

- osłabienie

- utrata apetytu

DIETA

Grypie żołądkowej najczęściej towarzyszą dolegliwości takie jak : biegunka, wymioty. Groźnym skutkiem tych objaw jest odwodnienie, zwłaszcza u małych dzieci. Dlatego ważne, by podawać dziecku płyny elektrolitowe ( dostępne w aptece), napar z mięty lub przegotowaną wodę. Dziecko powinno wypijać tyle płynów, ile straciło z powodu

Więcej…
 
SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW