Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start NEUROLOGIA CHOROBA ALZHEIMERA Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera  Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
NEUROLOGIA - CHOROBA ALZHEIMERA

CHOROBA ALZHEIMERA

Choroba Alzheimera jest chorobą mózgu, w przebiegu której dochodzi do stopniowego upośledzenia pamięci i procesów myślowych oraz do zaburzeń zachowania. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego neurologa, dr. Aloisa Alzheimera, który jako pierwszy opisał ją w początkach XXw. Badając mózg pacjentki zmarłej z powodu postępującego otępienia, stwierdził on obecność charakterystycznych nieprawidłowości w komórkach nerwowych określanych jako płytki starcze i tangle.

Przyczyna choroby Alzheimera nie jest znana. Badania wykazały obecność nieprawidłowej substancji, zwanej amyloidem w obrębie płytek starczych i tangli i za możliwe przyczyny wystąpienia tych nieprawidłowości uważa się infekcje, czynniki wrodzone bądź toksyny zewnątrzpochodne.

Badania diagnostyczne

Jedynie badania mózgu po śmierci chorego może ujawnić charakterystyczny dla choroby Alzheimera obraz. Aby postawić rozpoznanie za życia pacjenta, należy wykluczyć wszystkie inne możliwe choroby prowadzące do narastającego otępienia. Ważne jest uzyskanie przez lekarza szczegółowych informacji rodziny chorego i jego przyjaciół na temat przebytych chorób, wypadków, leczenia, zwyczajów żywieniowych, nadużywania alkoholu i innych używek.

W trakcie badania lekarz zwraca szczególną uwagę na stan neurologiczny pacjenta oraz ocenia układ krążenia i układ oddechowy. Poza tym wykonuje się testy psychologiczne, badania krwi i moczu, badanie rentgenowskie czaszki, elektroencefalografie, tomografię komputerową lub badanie rezonansu magnetycznego.

Leczenie

Dopiero niedawno zaczęto stosować preparaty, które mogą okazać się skuteczne w leczeniu choroby Alzheimera. Należy do nich tauryna, która została wprowadzona do leczenia w 1993r. Podczas badań klinicznych tego leku stwierdzono, że u 20% pacjentów doszło do wyraźnej poprawy funkcji umysłowych, a u kolejnych 20% nastąpiło spowolnienie postępu choroby. Nieznany jest jednak odległy skutek działania preparatu. Najczęściej stwierdzonym objawem ubocznym jest uszkodzenie wątroby, dlatego otrzymujący go pacjenci muszą mieć często badania krwi w celu oceny czynności tego narządu. Ostatnio wprowadzono do leczenia donepezyl. Ma on poprawiać stan chorego, nie jest jednak lekiem zatrzymującym postęp choroby.

Niektóre istotne objawy występujące w przebiegu choroby Alzheimera mogą być leczone za pomocą innych leków. Na przykład chorym z zaburzeniami snu zaleca się środki uspokajające, a chorym agresywnym, pobudzonym, leki antypsychotyczne. Niekiedy stosuje się też leki pobudzające, takie jak metylfenidat, w celu poprawy nastroju oraz zmniejszenia męczliwości. Leki te mogą jednak upośledzać funkcje umysłowe, a zatem muszą być stosowane wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską.

Inne metody leczenia

Celem leczenia choroby Alzheimera, tak przy użyciu leków, jak i metod alternatywnych, jest poprawa jakości życia pacjenta.

  • Hydroterapia – niekiedy w domach opieki, w celu uspokojenia pobudzonych pacjentów oraz zmniejszenia ich lęku i napięcia, oprócz leków stosuje się ciepłe kąpiele. Należy jednak pamiętać, że w trakcie hydroterapii pacjenci z chorobą Alzheimera wymagają bardzo ścisłego nadzoru (istnieje ryzyko utonięcia)
  • Muzykoterapia – stwierdzono, że osoby z otępieniem lubią słuchać muzyki. Przyjemność sprawia im zarówno słuchanie jej w samotności, jak i wspólnie z rodziną. Niektóre grupy terapeutyczne korzystają także ze śpiewu jako formy terapii grupowej. Nawet chorzy ze znacznie zaburzoną pamięcią werbalną potrafią rozpoznać muzykę i ją zapamiętać
  • Leczenie dietą – niektórzy zwolennicy leczenia za pomocą witamin zalecając podawanie w wysokich dawkach witaminy A, C i E oraz selenu, które są przeciwutleniaczami. Ma to spowalniać postęp choroby. Nie zostało jednak naukowo potwierdzone, że podawanie przeciwutleniaczy wpływa korzystnie na przebieg choroby Alzheimera lub innych schorzeń związanych ze starzeniem. Znaczna ilość przeciwutleniaczy zawarta jest w owocach, warzywach, roślinach strączkowych oraz potrawach zbożowych.
  • Kontakt ze zwierzętami – utrzymywanie przez pacjentów z chorobą Alzheimera kontaktu ze zwierzętami domowymi poprawia ich komfort życia, a także wpływa korzystnie na ich stosunki z ludźmi. Dlatego w domach opieki często można spotkać koty, psy lub inne zwierzęta.

Samolecznie

Utrzymywanie chorego w jego własnym otoczeniu oraz niezmienianie jego przyzwyczajeń ułatwia mu radzenie sobie w początkach choroby, kiedy zaburzenia pamięci są niewielkie. Jeżeli konieczne jest wprowadzenie pewnych zmian w życiu chorego, powinny być one przeprowadzane stopniowo, aby nie doszła u niego do dezorientacji i splątania. Na przykład wielu chorych po zmianie miejsca zamieszkania lub po przyjęciu do szpitala nagle przestaje kontrolować zwieracze. Niejednokrotnie jedyną tego przyczyną jest fakt, że nie wiedzą oni, gdzie znajduje się łazienka. W tych przypadkach problem przestaje istnieć, kiedy wrócą do znanego im otoczenia.

Niektórzy chorzy w początkowych stadiach choroby sporządzają na kartkach notatki i umieszczają je w widocznych miejscach. W ten sposób zmniejszają lęk, że mogą zapomnieć o ważnych obowiązkach lub spotkaniach.

Inne przyczyny otępienia

Należą do nich: alkoholizm, niedożywienie, depresja, nadużywanie środków uspokajających i innych leków mogących wpłynąć na stan psychiczny, a także guzy mózgu, udar mózgu, choroba Parkinsona, choroby układu krążenia.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW