Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start NEUROLOGIA
NEUROLOGIA
Migrena  Email
NEUROLOGIA - MIGRENA

Objawy

Klasycznym objawem migreny jest ostry, pulsujący ból głowy, zwykle zaczynający się w okolicy jednego oka lub skroni. W miarę upływu czasu ból rozprzestrzenia się na połowę lub całą głowę, a jeśli migrena nie jest leczona może trwać nawet kilka dni. Zwykle jakakolwiek aktywność fizyczna powoduje pogorszenie odczuć bólowych. Czasami ból głowy poprzedzają takie objawy, jak widzenie halo (jasnych otoczek światła wokół przedmiotów) i inne zaburzenia wzroku - pulsujące mroczki przed oczami, chwilowa utrata widzenia peryferyjnego. Rzadziej atak migreny poprzedzają nudności, osłabienie, nadwrażliwość na głośne dźwięki i jasne światło.

Przyczyny

Choć przyczyny migreny nie są jeszcze dokładnie poznane, wiadomo, że określone czynniki wpływają na ostre bóle głowy. Podczas ataku migreny naczynia krwionośne w mózgu gwałtownie kurczą się i rozszerzają, wywołując raptowne wzrosty i spadki przepływu krwi. To z kolei uwalnia substancje powodujące stan zapalny i pulsujący ból. Wiele przemawia za tym, że podatność na migrenę jest dziedziczna. Choroba znacznie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn.

Atak migreny mogą wywołać takie czynniki, jak głód kofeinowy, bardzo jasne lub pulsujące światło, doustne środki antykoncepcyjne, leki rozszerzające naczynia krwionośne, odwodnienie, nieregularny sen, stres, zmiany hormonalne, a także jedzenie pokarmów zawierających określone substancje chemiczne. Obecnie uważa się, że przyczyną tego typu bólów głowy mogą być także zaburzenia poziomu serotoniny w mózgu.

 
Choroba Alzheimera  Email
NEUROLOGIA - CHOROBA ALZHEIMERA

CHOROBA ALZHEIMERA

Choroba Alzheimera jest chorobą mózgu, w przebiegu której dochodzi do stopniowego upośledzenia pamięci i procesów myślowych oraz do zaburzeń zachowania. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska niemieckiego neurologa, dr. Aloisa Alzheimera, który jako pierwszy opisał ją w początkach XXw. Badając mózg pacjentki zmarłej z powodu postępującego otępienia, stwierdził on obecność charakterystycznych nieprawidłowości w komórkach nerwowych określanych jako płytki starcze i tangle.

Przyczyna choroby Alzheimera nie jest znana. Badania wykazały obecność nieprawidłowej substancji, zwanej amyloidem w obrębie płytek starczych i tangli i za możliwe przyczyny wystąpienia tych nieprawidłowości uważa się infekcje, czynniki wrodzone bądź toksyny zewnątrzpochodne.

Badania diagnostyczne

Jedynie badania mózgu po śmierci chorego może ujawnić charakterystyczny dla choroby Alzheimera obraz. Aby postawić rozpoznanie za życia pacjenta, należy wykluczyć wszystkie inne możliwe choroby prowadzące do narastającego otępienia. Ważne jest uzyskanie przez lekarza szczegółowych informacji rodziny chorego i jego przyjaciół na temat przebytych chorób, wypadków, leczenia, zwyczajów żywieniowych, nadużywania alkoholu i innych używek.

W trakcie badania lekarz zwraca szczególną uwagę na stan neurologiczny pacjenta oraz ocenia układ krążenia i układ oddechowy. Poza tym wykonuje się testy psychologiczne, badania krwi i moczu, badanie rentgenowskie czaszki, elektroencefalografie, tomografię komputerową lub badanie rezonansu magnetycznego.

Więcej…
 
SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW