Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start NASZE OCZY
NASZE OCZY
GRADÓWKA  Email
NASZE OCZY - CHOROBY OCZU

Gradówka (halazon) jest to zapalenie gruczołu znajdującego się w tarczce powiek. Gruczoł tarczkowy zwany również gruczołem Meiboma  ma za zadanie utrzymanie szczelności powiek po ich zamknięciu oraz ochronę przed utratą wilgotności. Zapalenie to wywołują gronkowce. Gradówka często jest mylona z jęczmieniem. Różnica między tymi schorzeniami polega na tym, że przy gradówce tworzy się guzek na powiece, który nie boli tak jak to jest w przypadku jęczmienia. Po pewnym czasie zaczopowane ujście gruczołu powoduje zaleganie treści a tym samym  guzek zaczyna się powiększać. Jeżeli doszło do stanu zapalnego skóra nad guzkiem będzie zaczerwieniona.

Przyczyny występowania gradówki:

  • niezaleczony jęczmień wewnętrzny
  • zakażenie gronkowcem
Więcej…
 
WADY WZROKU  Email
NASZE OCZY - CHOROBY OCZU

Wadą wzroku nazywamy niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej lub centralnej części siatkówki, co w efekcie daje nieostry obraz. Widzenie to skomplikowany proces, który łatwo mogą zaburzyć urazy, starzenie i różne choroby. Choroby oczu charakteryzują szczególne objawy do których możemy zaliczyć między innymi: podwójne widzenie, niewyraźne widzenie, łzawienie oczu lub ból oczu. Pojawienie się tego typu objawów sygnalizuje nam, że konieczna będzie wizyta u okulisty.

Astygmatyzm, polegający na zniekształceniu rogówki, czyli przezroczystej warstwy w przedniej części gałki ocznej. Wskutek tego promienie świetlne nie skupiają się w jednym punkcie siatkówki, powodując zniekształcenie obrazów.

Krótkowzroczność lub myopia, jest jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku, w której promienie światła skupiają się tuż przed siatkówką, wskutek czego źle widzi się przedmioty położone daleko.Krótkowzroczność koryguje się przy pomocy soczewek rozpraszających.

Więcej…
 
ZAĆMA  Email
NASZE OCZY - CHOROBY OCZU

Połowa osób powyżej 50. roku życia i 70% powyżej 75. roku życia chorują na zaćmę. Nie oznacza to że osłabienie wzroku jest nieuniknioną częścią procesu starzenia. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby.

Soczewka oka jest przezroczystym dyskowatym tworem. W zdrowym oku załamuje promienie świetlne i skupia je na siatkówce w taki sposób, że powstaje obraz o wyraźnych, ostrych zarysach. O zaćmie mówimy wtedy, gdy soczewka mętnieje. Białka budujące soczewkę ulegają zniszczeniu, a następnie łączą się w grudki, zwane ogniskami zmętnienia. Przez te grudki przenika mało promieni świetlnych. Zmętnienie soczewki powoduje, że do siatkówki dociera mniejsza ilość światła, a wytworzony na niej obraz staje się nieostry i zamazany. Stopień osłabienia ostrości wzroku zależy od rozmiarów i gęstości ognisk zmętnienia, a także od ich lokalizacji w soczewce.

Przyczyny:

Zaćma może powstać w wyniku urazu oka lub starzenia się organizmu. Wrodzona zaćma jest rzadką chorobą, występuje u dzieci z częstością 1: 10 000. Naukowcy sądzą, że większość przypadków zaćmy należy przypisać nadmiernemu narażeniu na działanie słonecznego promieniowania nadfioletowego, a także paleniu papierosów. Rozwojowi zaćmy sprzyja niewielka zawartość przeciwutleniaczy (np. witaminy C i E, bata-karotenu, czyli prowitaminy A, oraz selenu) w pożywieniu. przeciwutleniacze mogą bowiem unieszkodliwić wolne rodniki, które niszczą strukturę soczewki. Ryzyko wystąpienia zaćmy wzrasta u osób otyłych oraz chorych na cukrzycę. Obu tym stanom chorobowym towarzyszy zwiększone stężenie glukozy we krwi, co może powodować niszczenie struktury białek soczewki.

Więcej…
 
SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW