Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Witamina B6  Email
WITAMINY I MINERAŁY - UZDRAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW
Wtorek, 19. Lipiec 2011 13:51

Witamina B­­­­­­­­­­­­6

Witamina B6 jest zaangażowana w więcej procesów życiowych organizmu ludzkiego niż jakakolwiek inna. Z badań wynika jednak, że co piąta kobieta i co piąta osoba w podeszłym wieku nie otrzymuje z pożywieniem wystarczających ilości tej ważnej substancji.

Co to jest?

Witamina B6 pełni w organizmie ponad 100 różnych funkcji. Przede wszystkim jest koenzymem, czyli substancją, która wspólnie z enzymami przyspiesza procesy odbywające się w komórce. W preparatach witamina B6 występuje w postaci chlorowodorku lub fosforanu pirydoksyny. Obie postaci zaspokajają większość potrzeb organizmy, jednak niektórzy lekarze polecają fosforan, ponieważ jest lepiej wchłaniany.

Działanie:

Wśród licznych funkcji witaminy Bmożna wymienić jej udział w powstawaniu krwinek czerwonych, w syntezowaniu białek przez komórki, w wytwarzaniu przekaźników mózgowych (np.serotoniny) oraz w uwalnianiu zmagazynowanej energii. Istnieją również dowody, że pełni ważną rolę w profilaktyce i leczeniu wielu chorób

Działanie zapobiegawcze: przyjmowanie odpowiedniej ilości witaminy B6 z pożywieniem lub w preparatach witaminowych pomaga zapobiegać chorobie wieńcowej. Pirodyksyna wraz z kwasem foliowym i witaminą B12 bierze udział w przetwarzaniu przez organizm homocysteiny. Duże stężenie tego aminokwasu we krwi zwiększa ryzyko choroby wieńcowej i innych zaburzeń naczyniowych.

Dodatkowe korzyści: niektóre kobiety cierpiące na zespół napięcia przedmiesiączkowego twierdzą, że witamina B6 łagodzi jego objawy. Prawdopodobnie pomaga usuwać z organizmu nadmiar estrogenów. Udział witaminy B6 w syntezie neuroprzekaźników sprawia, że zmniejsza ona ryzyko napadów padaczkowych, a także poprawia nastrój osób cierpiących na depresję. U niemal 25% chorych na depresję stwierdza się niedobór witaminy B6.

Witamina B6 utrzymuje też w dobrym stanie komórki nerwowe. Dlatego powinny ją stosować osoby chore na cukrzycę, które są narażone na ryzyko naruszenia nerwów. Łagodzi ona również objawy zespołu cieśni nadgarstka, przebiegającego z zapaleniem nerwu. Witamina B6 zmniejsza siłę i częstotliwość napadów astmy. Jest szczególnie zalecana chorym zażywającym teofilinę – lek rozszerzający oskrzela.

Zapotrzebowanie organizmu

Zalecana dawka witaminy B6 wynosi 1,2mg dziennie dla kobiet i 1,4mg dla mężczyzn. Dawki lecznicze są większe.

NIEDOBÓR: Z badań wynika, że co piąta kobieta przyjmuje zbyt małe ilości witaminy B6. Szczególnie małe stężenie stwierdza się u kobiet biorących doustne środki antykoncepcyjne. Niewielki niedobór może spowodować wzrost stężenia homocysteiny we krwi, co zwiększa ryzyko choroby wieńcowej i innych zaburzeń naczyniowych. Przypadki ciężkiej awitaminozy, której objawami są zaburzenia skórne: zapalenie skóry pęknięcia kącików ust i trądzik, notuje się niezwykle rzadko. Neurologicznymi objawami niedoboru są: bezsenność, depresja, a w krańcowych przypadkach padaczka i nieprawidłowy elektroencefalogram.

NADMIAR: Duże dawki witaminy B6 (ponad 2g dziennie), przyjmowane przez dłuższy czas, mogą uszkadzać nerwy. Bardzo rzadko podobne konsekwencje może mieć długotrwałe zażywanie mniejszych dawek (ponad 200mg dziennie). Na szczęście uszkodzenie nerwów jest całkowicie odwracalne i po przerwaniu zażywania witamin ustępuje. Jeśli zażywamy ją, aby uśmierzyć ból na tle nerwowym, a wywołuje ona drętwienia i mrowienia należy odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. Bezpieczne nawet w długotrwałej kuracji są dawki nie przekraczające 100mg dziennie.

Inne źródła:

Bogatymi źródłami witaminy B6 są ryby, drób, mięso, ziemniaki, awokado oraz banany.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW