Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start GASTROLOGIA ŻOŁĄDEK
ŻOŁĄDEK
Choroba refluksowa przełyku- coraz częstszy problem!  Email
GASTROLOGIA - ŻOŁĄDEK

Choroba refluksowa przełyku w ostatnim czasie dotyka coraz więcej osób.W Polsce jest to bardzo częsty problem. Dotyczy 5-10% populacji, która odczuwa objawy refluksu codziennie, 20% ludzi miewa dolegliwości co najmniej raz w tygodniu a 40% raz w miesiącu. W Polsce jest około 4 do 6 milionów takich osób.

Choroba refluksowa przełyku jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Spowodowana jest cofaniem się treści z żołądka do przełyku, którego błona śluzowa nie jest przygotowana do kontaktu z treścią żołądkową zawierającą silny kwas solny. Jest to zjawisko niekorzystne, ponieważ u około połowy chorych doprowadza do powstania poważnych uszkodzeń błony śluzowej przełyku, m.in. zapalenia, nadżerek, owrzodzeń, zwężeń a nawet raka.

W przebiegu choroby wystepują okresy zaostrzeń to znaczy wystepowanie dokuczliwych objawów oraz okresy remisji - bezobjawowe. Głównym objawem choroby refluksowej jest zgaga. jest to uczucie pieczenia lub palenia za mostkiem.Jest najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby. Najczęściej występuje po jedzeniu - długotrwałe silne działanie drażniące kwasu i enzymów może powodować zapalenie przełyku. Może pojawić się również zwracanie, czyli uczucie goryczy  w jamie ustnej, (spowodowane zarzucaniem treści żołądkowej zawierającej niekiedy żółć), a także ból w klatce piersiowej, który spowodowany jest podrażnieniem zakończeń nerwowych przełyku w czasie jego rozciągania lub drażnienia przez kwas żołądkowy. Jednym z objawów choroby może być jawne lub ukryte krwawienie spowodowane zapaleniem przełyku. Ukryte, trwające długo niewielkie krwawienia mogą prowadzić do niedokrwistości. Jawne krwawienia to pojawianie się świeżej krwi podczas wymiotów lub rzadziej wymiotów fusowatych.

Więcej…
 
ZAPALENIE PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO  Email
GASTROLOGIA - ŻOŁĄDEK

ZAPALENIE PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO (CHOLECYSTITIS). Pęcherzyk żółciowy (vesica fellea) zwany również woreczkiem żółciowym służy do magazynowania i zagęszczania żółci wytwarzanej w wątrobie. Funkcją żółci jest emulgowanie tłuszczów w przewodzie pokarmowym co umożliwia ich trawienie i wchłanianie. Pęcherzyk żółciowy może zmagazynować średnio 60 ml żółci. Zapalenia pęcherzyka żółciowego najczęściej wywołują kamienie żółciowe, które zatykają przewód pęcherzykowy utrudniając tym samym  przepływ żółci i obrzęk pęcherzyka. Rzadziej zapalenie wywołane jest przez zakażenia bakteryjne np. salmoneloza, sepsa lub gdy sok trzustkowy przedostanie się do pęcherzyka żółciowego. Zapalenie może wywołać również uraz w okolicy wątroby.

Objawy zapalenia pęcherzyka żółciowego:

- ból w prawej, górnej części brzucha, promieniujący w stronę prawego ramienia

Więcej…
 
BIEGUNKA  Email
GASTROLOGIA - ŻOŁĄDEK

Biegunka- kłopotliwy problem!

Jest uciążliwą dolegliwością, która sprawia sporo kłopotu i jest czymś bardzo krępującym. Szczególnie niebezpieczna bywa w przypadku dziedzi i osób starszych. Najczęściej dotyka ludzi w sytuacjach stresujących lub jest objawem infekcji układu pokarmowego.

Biegunka a inaczej rozwolnienie jest obroną organizmu przed atakiem substancji toksycznych. Objawia się zwiększoną liczbą stolców o płynnej lub półpłynnej konsystencji częściej niż trzy razy na dobę.

Biegunce zazwyczaj towarzyszą  ostre bóle brzucha, nudności, wymioty, wysoka temperatura, ogólne osłabienie i rozbicie organizmu. Niekiedy w stolcu może wystąpić krew lub ropa. Zwyczajna biegunka trwa z reguły dwa-trzy dni i najczęściej jest nieszkodliwa. Niekiedy jednak, zwłaszcza przy chorobach wywołanych przez bakterie, może mieć cięższy przebieg i prowadzić do szeregu powikłań. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem, jakie występuje przy biegunce jest odwodnienie organizmu, które może doprowadzić nawet do śmierci.

Przyczyny biegunki:

  • infekcje układu pokarmowego wywołane zakażeniem wirusowym, np. przez rotawirusy lub zakażeniem bakteryjnym, np. przez pałeczki Salmonelli lub bakterię   Coli;
  • zatrucia różnymi substancjami, np. lekami, rtęcią, grzybami;
  • jedzenie w pośpiechu zbyt gorących lub zbyt zimnych potraw,
  • długotrwałe narażenie organizmu na stres, strach, nerwica;
  • alergia lub nietolerancja pokarmowa, np. celiakia;
  • zespół jelita drażliwego
  • zaburzenia trawienia i wchłaniania wywołane przez choroby układu pokarmowego np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przewlekłe zapalenie trzustki lub nowotwór;
Więcej…
 
Choroba wrzodowa żołądka  Email
GASTROLOGIA - ŻOŁĄDEK

Choroba wrzodowa żołądka

(owrzodzenia dwunastnicy, przełyku, żołądka i wrzody trawienne)

Owrzodzenie(wrzód) to mały kraterowaty ubytek lub otwarta nadżerka śluzówki żołądka albo jelita cienkiego. (rzadziej wrzód powstaje w przełyku, zwykle w dolnej jego części, która może być narażona na działanie kwasu żołądkowego). Wrzód umiejscowiony w samym żołądku nazywany jest wrzodem żołądka, a nieco niżej – wrzodem dwunastnicy. Lekarze często dodają określenie „trawienny”, dla podkreślenia, ze wrzód taki powstaje tylko w tej części przewodu pokarmowego, w której znajduje się pepsyna – enzym wydzielany w żołądku i trawiący białka

Dawniej sadzona, ze przyczyną wrzodów jest nadmiar pepsyny i innych soków trawiennych. Jednak późniejsze badania wykazały ze u wielu chorych nie występuje nadmierne wydzielanie, a często nawet pacjenci maja obniżony poziom kwasu żołądkowego. Lekarze wysunęli wiec teorie, ze do powstania owrzodzeń przyczyniają się czynniki genetyczny, takie jak zbyt cienka i delikatna warstwa śluzu okrywającego żołądek i dwunastnice. Ostatnio badacze zwracają również uwagę na obecność bakterii Helicobacter pylori i jej role w tworzeniu się wrzodów. Niezależnie od przyczyny owrzodzenia mogą ulec zaostrzeniu wskutek nawyków dietetycznych, nadmiernego stresu, pod wpływem kofeiny, palenia tytoniu i nadużywania alkoholu. Wrzód trawienny nasilają również kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Z badan wynika ze pojedyncze lub mnogie owrzodzenie żołądka występuje u jednej spośród 10 osób. Wrzód trawienny zdarza się w każdym wieku, ale wrzód dwunastnicy pojawia się zwykle w wieku 40-50, a żołądka 50-60 lat. Wiele owrzodzeń ulega wygojeniu w ciągu roku, często bez żadnego leczenia a nawet rozpoznania choroby, ponieważ przebiega ono bezobjawowo.

Przebieg i objawy choroby wykazują znaczne zróżnicowanie. Niektórzy skarżą się na pieczenie w żołądku lub uczucie ssania, najczęściej występujące przy pustym żołądku. Inni mają po jedzeniu mdłości, odczuwają wzdęcia, a nawet ciągły głód.

Często pierwszym objawem choroby jest ostry krwotok w postaci wymiotów świeżą czerwoną krwią lub przypominających fusy czarnej kawy. O krwotoku z przewodu pokarmowego świadczą także krwawe, smoliste, czarne stolce. Ciężki krwotok może doprowadzić do wstrząsu, objawiającego się spadkiem ciśnienia tętniczego krwi, szybkim biciem serca i zimną wilgotną skórą. Długotrwała utrata niewielkich ilości krwi powoduje anemię.

Wrzód może przebić ścianę żołądka lub jelita: wówczas treść pokarmowa przelewa się do jamy brzusznej. Pierwszym objawem perforacji (przedziurawienia) jest nagły, ostry ból brzucha. Stan taki wymaga następującej pomocy, ponieważ wywołuje zapalenie otrzewnej, stanowiące zagrożenie dla życia.

Niedrożność – inne powikłanie wrzodu – powstaje najczęściej na skutek powodujące zwężenie bielizny, utrudniającej przechodzenie pokarmu do dwunastnicy. Jej objawami są: rozszerzenie żołądka, nasilające się bole oraz obfite wymioty częściowo strawionym pokarmem.

Więcej…
 
ZAPARCIA W PODRÓŻY  Email
GASTROLOGIA - ŻOŁĄDEK

ZAPARCIA W PODRÓŻY – PRZYCZYNY ZAPARĆ, ŚRODKI PRZECZYSZCZAJĄCE, PREPARATY ZIOŁOWE

Zaparcia zwykle określa się jako trudność w oddawaniu stolca występujące przynajmniej trzy razy w tygodniu. Zwykle towarzyszy temu ból brzucha i wzdęcia. Zaparcia pojawiają się, kiedy słabe skurcze mięśniowe w okrężnicy spowalniają przesuwanie się stolca, gdy zbliżają się one do odbytnicy i odbytu.

Zaparcia w podróży

Zmiana środowiska i otoczenia czy niechęć do korzystania z publicznych toalet bywają przyczyną zaparć, które zdarzają się bardzo często i również są przyczyną ogromnego dyskomfortu. Zaparcia występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny zaparć :

Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW