Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start DERMATOLOGIA PIELĘGNACJA CIAŁA BY CIAŁO W LECIE PACHNIAŁO
BY CIAŁO W LECIE PACHNIAŁO  Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
DERMATOLOGIA - PIELĘGNACJA CIAŁA

BY CIAŁO W LECIE PACHNIAŁO…

Pocenie się jest odruchem bezwarunkowym. To proces zupełnie naturalny, nasilający się w czasie upałów, w sytuacjach stresujących lub emocjonalnych, wysiłku fizycznego. Jest również niezbędny do prawidłowej pracy organizmu takiej jak: regulowanie temperatury ciała, niedopuszczanie do przegrzania, wydalanie przez skórę zbędnych substancji przemiany materii. Nieprzyjemny zapach powstaje dopiero wtedy, gdy pot zaczyna być rozkładany przez bakterie.  Wzmożone wydzielanie potu (hyperhydrosis) może mieć charakter ograniczony czyli na określonym obszarze skóry  - najczęściej pod pachami, na stopach i dłoniach, lub uogólniony - na całym ciele.

Dezodorant czy Antyperspirant ?

Niezależnie czy pocenie się jest nadmierne, czy pozostaje w normie, uczucie wilgoci i nieprzyjemny zapach są krępujące, a nawet gdy trwają zbyt długo – szkodliwe. Skórę należy pielęgnować odpowiednimi preparatami gdyż wilgotny naskórek ulega maceracji, co sprawia, że czynniki drażniące swobodniej wnikają w skórę, łatwiej więc o zakażenie (bakteryjne, wirusowe, grzybicze), jak i uczulenie.   Uwagi : PREPARATY DO ZACHOWANIA HIGIENY ZAWSZE NALEŻY STOSOWAĆ NA UMYTE CIAŁO.

Zwykły dezodorant pod postacią aerozolu, sztyftu czy kulki – zamaskuje zapach potu częściowo hamując namnażanie się bakterii, ale jego działanie będzie krótkotrwałe, gdyż nie wywiera wpływu na samą czynność gruczołów potowych, jedynie niweluje woń potu substancjami zapachowymi. NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM JEST ATYPERSPIRANT. Powszechnie stosowane w nich substancją jest chlorek aluminiowy (sól aluminiowa inaczej sól glinu ), który czasowo zamyka przewody potowe na poziomie niższych warstw naskórka. Aktywna sól glinowa łączy się ze składnikami potu i wytwarza żel, który blokuje ujście gruczołów. Fakt blokady nie ma bezpośredniego wpływu na ich czynności, ale pośrednio zmniejszając namnażanie się bakterii, oraz bakteryjny rozkład potu zapobiega powstawaniu przykrego zapachu. Większość gruczołów potowych znajduje się na dłoniach i stopach, więc szczególnie latem te miejsca spływają potem, co oprócz tego, że jest dla nas krępujące, to na dodatek wyjątkowo sprzyja rozwojowi trudnej do wyleczenia grzybicy. I tu rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniego preparatu do rąk i stóp – szczególnie potliwych.

 

Co zrobić, by zachować świeżość w gorący dzień ?

- poranny, chłodny prysznic to podstawa.  Kąpiel kończymy strumieniem chłodnej wody, skierowanej najpierw na stopy, a potem na górne partie ciała

- w sytuacjach awaryjnych spryskajmy się dezodorantem lub antyperspirantem po przetarciu skóry pod pachami chusteczką nawilżającą.

- codziennie myjmy włosy. Skóra głowy poci się tak samo jak reszta ciała

- uważajmy na to co pijemy i jemy. Niektóre potrawy wzmagają potliwość i tu zaliczamy np.: herbata, kawa, alkohol, pikantne potrawy .

POLECANE PREPARATY :

ETIAXIL ROLL-ON

Skład: Alcohol Denat, Aluminium Chloride, Dimethicone Copolyol. Wskazania: nadmierne pocenie się pod pachami  Działanie: Antyperspirant do opanowania nadmiernego pocenia się pod pachami to niezwykle praktyczny antyperspirant, ...

SVR SPIRIAL ROLL-ON 75 ML

WAŻNE: pamiętajmy, że obfita potliwość na całym ciele i podwyższona temperatura lub nieuzasadniona utrata masy ciała mogą być objawem chorób takich jak: nadczynność tarczycy, gruźlica, cukrzyca, choroba Parkinsona- w tym celu niezbędne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Dopiero gdy uzyskamy negatywną diagnozę możemy szukać pomocy wśród ogólnodostępnych preparatów.

 

Dodaj swój komentarz

Imię:
Twój email:
Temat:
Komentarz:


SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW