Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO ZDROWIE MATKI
ZDROWIE MATKI
NIEDOBÓR KWASU FOLIOWEGO  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - ZDROWIE MATKI

Dziś świadomość kobiet dzięki daleko posuniętej profilaktyce zdrowotnej jest na wysokim poziomie. Każda przyszła mama wie, że niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do zaburzenia rozwoju układu nerwowego dziecka, dlatego zgodnie ze wskazówkami lekarza specjalisty sięga po witaminy z grupy B.

Zdarza się i tak, że co druga kobieta ma jednak problem z przyswojeniem kwasu foliowego. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że nie każdy organizm ma zdolność prawidłowego przyswajania. Występowanie tego defektu enzymatycznego jest dość powszechne, obejmuje około 50 % kobiet, pomimo tego jest wciąż trudny do zdiagnozowania, a badania są kosztowne i skompilowane.

Więcej…
 
NA CZYM POLEGA KONFLIKT SEROLOGICZNY?  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - ZDROWIE MATKI

Jak wiadomo, istnieją cztery grupy krwi: 0, A, B i AB. Nie zależnie od tych grup głównych istnieje jeszcze czynnik Rh, który jednak nie występuje u wszystkich osób, lecz u około 85%. Znaczy to, że na 100 osób - 85 ma czynnik Rh - dodatni, a 15 osób tego czynnika nie ma - są to osoby z czynnikiem Rh ujemnym. Badanie grupy krwi i czynnika Rh u kobiety ciężarnej na początku ciąży ma ogromne znaczenie dla celów profilaktyki konfliktu serologicznego. Jeżeli z badania tego wynika, że matka posiada czynnik Rh ujemny, należy koniecznie zbadać krew ojca i jeżeli ojciec ma ten sam czynnik niezgodności serologicznej nie ma. Natomiast jeżeli okaże się, iż u ojca występuje czynnik Rh dodatni - wówczas istnieje niezgodność serologiczna i gdy płód odziedziczy czynnik Rh po ojcu może powstać konflikt serologiczny. Dlatego należy badać poziom przeciwciał u matki na początku ciąży ci miesiąc, w drugiej połowie ciąży co dwa tygodnie, pod koniec ciąży raz na tydzień.

Więcej…
 
ZATRUCIE CIĄŻOWE  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - ZDROWIE MATKI

Zatrucie ciążowe jest zespołem objawów, które mogą wystąpić w czasie ciąży, często samoistnie, a czasem dodatkowo, w przebiegu innej choroby. Podstawowymi objawami tej choroby są: nadciśnienie krwi, białkomocz i obrzęki. Ciśnienie krwi równe lub wyższe niż 135/90 mm Hg jest objawem zagrożenia, podobnie jak ilość białka w moczu powyżej 0,3 g/l na dobę. Natomiast jeśli chodzi o obrzęki to najlepiej mierzyć tygodniowym przyrostem wagi ciała, który nie powinien być wyższy niż 250g na tydzień. Z tych trzech objawów zatrucia ciążowego najczęściej występują obrzęki. Ostatnio coraz częściej spotyka się w czasie ciąży kobiety z wysokim przyrostem wagi ciała, nawet do 20-25 kg. Jest to dwukrotne przekroczenie górnej granicy przyrostu, który uważa się za prawidłowy.

Objawy zatrucia ciążowego często występują na tle innych chorób w ciąży, jak choroba nerek, wątroby, cukrzycy, a także występuje w ciąży mnogiej. U około 5-8% kobiet w czasie ciąży rozwija się zatrucie ciążowe, a w tym jego ciężka forma- rzucawka, która dotyczy 1 na 100-200 ciąż. Wyraźnie rozwinięte objawy zatrucia ciążowego w drugiej połowie ciąży nazywamy stanem przedrzucawkowym. Jest to choroba polegająca na zmianie reaktywności naczyniowej z upośledzeniem czynności metabolicznej ustroju (przemiany materii), z zatrzymaniem sodu w tkankach, co powoduje ich uwodnienie i obrzęki wraz ze zmianami objętości naczyń i wzrostem aktywności ośrodkowego układu nerwowego. W ciężkiej formie stanu przedrzucawkowego ciśnienie krwi wzrasta do 140/90-150/100 mm Hg i wyżej, białkomocz wynosi 5g/24 godzin lub więcej, a ilość moczu spada do 400 ml na dobę.

Więcej…
 
PORADNICTWO PRENATALNE  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - ZDROWIE MATKI

Opieka nad kobietą w ciąży.

Poradnictwo prenatalne.

Dla wielu kobiet ciąża jest ogromnie satysfakcjonującym przeżyciem, jakkolwiek nakłada ona spore fizyczne i psychiczne wymagania.

Aby zapewnić sobie zdrowie, a dziecku optymalne warunki rozwoju, przyszła matka powinna:

- poddawać się regularnym kontrolom lekarskim i badaniom zalecanym przez lekarza,

- właściwie się odżywiać (dietę ustala lekarz),

- unikać używek oraz przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem,

- regularnie zażywać ruchu ( o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich),

- dużo wypoczywać i spać odpowiednią liczbę godzin,

- uczęszczać do tzw. szkoły rodzenia, która przygotowuje nie tylko do porodu, ale i do przyszłego macierzyństwa.

Co to jest poradnictwo genetyczne?

Z procesami składającymi się na diagnostykę prenatalną, ściśle wiąże się poradnictwo genetyczne. Pozwala ono na określenia ryzyka wystąpienia u potomstwa wady genetycznej lub wrodzonej i interpretację stopnia ryzyka. Służy pomocą rodzicom, w podjęciu decyzji dotyczącej: antykoncepcji, sterylizacji, adopcji, sztucznego zapłodnienia oraz przybliża rodzaje badań diagnostycznych, służących wykrywaniu wad rozwojowych. Poradnictwo genetyczne jest wskazane wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie urodzenia dziecka z dużymi wadami genetycznymi. Duży postęp w medycynie umożliwia obecnie wykrycie ciąży z wadą. Obecnie 90% kobiet z grup ryzyka stwierdza, że nie zgodziłoby się na ciążę, gdyby nie diagnostyka prenatalna. W 97% badanych ciąż nie wykrywa się zaburzeń genetycznych. Defekty genetyczne płodu stanowią 3%, z czego połowa to wady ciężkie.

Więcej…
 
OPRYSZCZKA W CIĄŻY  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - ZDROWIE MATKI

OPRYSZCZKA W CIĄŻY - PORADY I LECZENIE

Opryszczka zwykła jest jedną z najczęściej spotykanych chorób wirusowych skóry i błoń śluzowych. Czynnikiem etiologicznym tych zakażeń są wirusy Herpes Simplex Virus ( wirus opryszczki pospolitej) – HSV 1 i 2. HSV 1 i HSV 2 należą do tej samej rodziny wirusów. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez dotyk lub poprzez kontakty seksualne. Wirus dostaje się do zakończeń nerwowych i tam się zadomawia. Objawy zakażenia nawracają najczęściej o okresach osłabienia inną chorobą lub stresem, mogą też pojawiać się cyklicznie przez wiele lat. Zwykle pierwsze zetknięcie się z wirusem ma ostrzejszy przebieg niż nawrót choroby, ale może utrzymać się dłużej.

OPRYSZCZKA W CIĄŻY

Zakażenie opryszczką w trakcie ciąży może nieść poważne konsekwencje dla rozwijającego się płodu. Szczególnie niebezpieczne jest pojawienie się opryszczki po raz pierwszy w  czasie ciąży gdyż stanowi większe zagrożenie dla płodu.

Więcej…
 
SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW