Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO DZIECKO
DZIECKO
Najczęstsze choroby skóry u noworodków i niemowląt  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - DZIECKO

Pieluszkowe zapalenie skóry

Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry wieku dziecięcego. Okolica krocza, gdzie skóra jest cienka i bardzo delikatna, narażona jest na drażniące działanie moczu i kału. Zawarty w moczu amoniak, a w kale enzymy trawienne, bakterie i drożdżaki, powodują uszkodzenie Płaszcza Tłuszczowego Skóry, bariery naskórka i zaburzenie pH. Dodatkowo przylegająca, wilgotna pieluszka i nieprzepuszczalna ceratka nasilają macerację. Inne czynniki, które mogą wywołać pieluszkowe zapalenie skóry, to drażniące działanie środków piorących w źle wypłukanych pieluszkach, nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji tej okolicy, biegunka, nieodpowiednia dieta. Objawy choroby rozwijają się dokładnie w miejscu przylegania pieluszki, a fałdy i zgięcia są wolne od zmian. Początkowo występuje zaczerwienienie, następnie pojawiają się rumieniowe grudki. Rzadziej mogą tworzyć się bolesne nadżerki.

Leczenie polega na usunięciu przyczyn, dokładnym myciu okolicy krocza delikatnymi preparatami, które zapewniają odpowiednie pH skóry. Stosowanie dobrej jakości pieluszek jednorazowych zapewni suchość skóry, dzięki zdolności pochłaniania moczu i luźnych stolców.

 

Więcej…
 
OSTRE ZATRUCIA U DZIECI  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - DZIECKO

Trucizną, w ścisłym znaczeniu tego słowa, możne być każda substancja, która wprowadzona do organizmu w niewielkiej dawce wywiera na niego szkodliwy wpływ. Działanie toksyczne może wywierać każdy związek chemiczny, jeżeli jego ilość przekracza tolerancję i możliwości odtruwające organizmu. Klasycznym tego przykładem są zatrucia lekami.

Rosnąca w ostatnich latach częstość zatruć wśród dzieci staje się w chwili obecnej zagadnieniem nie tylko medycznym, lecz także społecznym. Współczesne dziecko wzrasta i wychowuje się w środowisku, w którym z każdym niemal dniem pojawiają się nowe substancje chemiczne w różnej postaci i o różnym zastosowaniu. Przyczyna tego jest dynamiczny rozwój przemysłu chemicznego i nagromadzenie w domach różnorodnych środków chemicznych (leki, środki piorące i czyszczące, rozpuszczalniki itp.). Zatrucia przypadkowe występują najczęściej u dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym. Dzieci w tym wieku są coraz bardziej sprawne ruchowo, dążą do zaspokojenia naturalnej ciekawości, lecz nie potrafią przewidzieć jeszcze skutków swej działalności i dość często ulegają zatruciu. Winę za to ponoszą niewątpliwie rodzice i opiekunowie, którzy lekkomyślnie pozostawiają w zasięgu dziecka leki i inne substancje toksyczne,, nie zdające sobie sprawy z tego, że pozornie nieosiągalne dla dziecka schowki są dla niego dostępne. Niekiedy wystarcza moment nieuwagi, aby dziecko znalazło i połknęło substancję trującą. Zdarza się, że dziecko ulega zatruciu wskutek omyłkowego podania mu innej substancji chemicznej, zamiast przepisanego przez lekarza leku, lub na skutek omyłkowego przedawkowania leku. Zatrucia spowodowane próbą samobójstwa zdarzają się u dzieci rzadko i występują wyłącznie u starszych dzieci i młodzieży.

Więcej…
 
BRAK APETYTU  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - DZIECKO

Brak apetytu (apetyt łac. appetitus)

Jest to brak, niechęć zaspokojenia głodu, potrzeby jedzenia. Brak zapotrzebowania na pokarmy jest typowym objawem towarzyszącym sytuacjom obciążającym fizycznie i psychicznie, jak również rozwojem chorób - najczęściej dotyczących układu pokarmowego i chorób infekcyjnych. Po ustąpieniu takich  obciążeń lub chorób powinna nastąpić faza zwiększonego przyjmowania pokarmów.

Niektóre przyczyny braku apetytu:

- niezdrowy tryb życia

- przepracowanie

- stres

- choroby

- depresja

- mała aktywność fizyczna

- używki

- pasożyty

- u dzieci mogą to być podjadanie słodyczy między posiłkami, zaparcia, infekcje, alergie pokarmowe.  niedobory żelaza, manifest swojej niezależności, gusta smakowe

Więcej…
 
BOLESNE ZĄBKOWANIE  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - DZIECKO

BOLESNE ZĄBKOWANIE

Są to dolegliwości podczas wyżynania się zębów u niemowląt. Ząbkowanie zaczyna się około 6 miesiąca życia. Jest to proces podczas, którego zęby mleczne przebijają dziąsło. Ząbkowanie u wcześniaków występuje nieco później niż u innych dzieci, wiąże się to z rytmem wieku ciążowego, nie kalendarzowego.

Przykładowe objawy u dzieci w okresie ząbkowania :

- brak apetytu

- niepokój

- podniesiona temperatura

- płaczliwość

- zwiększone ślinienie się

- zaczerwienione dziąsła

- problemy z zasypianiem

- wkładanie rączek lub różnych przedmiotów do buzi i gryzienie ich

Więcej…
 
SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW