Nasz poradnik

Poradnik dla całej rodziny - Portal "Nasze Zdrowie". Serwis informacyjny poświęcony zdrowiu. Codziennie nowe informacje. Artykuły na temat problemów zdrowotnych. Porady jak dbać o nasze zdrowie.
Więcej…

Jesteś TUTAJ:

Start CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO
Najczęstsze choroby skóry u noworodków i niemowląt  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - DZIECKO

Pieluszkowe zapalenie skóry

Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry wieku dziecięcego. Okolica krocza, gdzie skóra jest cienka i bardzo delikatna, narażona jest na drażniące działanie moczu i kału. Zawarty w moczu amoniak, a w kale enzymy trawienne, bakterie i drożdżaki, powodują uszkodzenie Płaszcza Tłuszczowego Skóry, bariery naskórka i zaburzenie pH. Dodatkowo przylegająca, wilgotna pieluszka i nieprzepuszczalna ceratka nasilają macerację. Inne czynniki, które mogą wywołać pieluszkowe zapalenie skóry, to drażniące działanie środków piorących w źle wypłukanych pieluszkach, nieprawidłowo dobrane kosmetyki do pielęgnacji tej okolicy, biegunka, nieodpowiednia dieta. Objawy choroby rozwijają się dokładnie w miejscu przylegania pieluszki, a fałdy i zgięcia są wolne od zmian. Początkowo występuje zaczerwienienie, następnie pojawiają się rumieniowe grudki. Rzadziej mogą tworzyć się bolesne nadżerki.

Leczenie polega na usunięciu przyczyn, dokładnym myciu okolicy krocza delikatnymi preparatami, które zapewniają odpowiednie pH skóry. Stosowanie dobrej jakości pieluszek jednorazowych zapewni suchość skóry, dzięki zdolności pochłaniania moczu i luźnych stolców.

 

Więcej…
 
OSTRE ZATRUCIA U DZIECI  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - DZIECKO

Trucizną, w ścisłym znaczeniu tego słowa, możne być każda substancja, która wprowadzona do organizmu w niewielkiej dawce wywiera na niego szkodliwy wpływ. Działanie toksyczne może wywierać każdy związek chemiczny, jeżeli jego ilość przekracza tolerancję i możliwości odtruwające organizmu. Klasycznym tego przykładem są zatrucia lekami.

Rosnąca w ostatnich latach częstość zatruć wśród dzieci staje się w chwili obecnej zagadnieniem nie tylko medycznym, lecz także społecznym. Współczesne dziecko wzrasta i wychowuje się w środowisku, w którym z każdym niemal dniem pojawiają się nowe substancje chemiczne w różnej postaci i o różnym zastosowaniu. Przyczyna tego jest dynamiczny rozwój przemysłu chemicznego i nagromadzenie w domach różnorodnych środków chemicznych (leki, środki piorące i czyszczące, rozpuszczalniki itp.). Zatrucia przypadkowe występują najczęściej u dzieci w wieku poniemowlęcym i przedszkolnym. Dzieci w tym wieku są coraz bardziej sprawne ruchowo, dążą do zaspokojenia naturalnej ciekawości, lecz nie potrafią przewidzieć jeszcze skutków swej działalności i dość często ulegają zatruciu. Winę za to ponoszą niewątpliwie rodzice i opiekunowie, którzy lekkomyślnie pozostawiają w zasięgu dziecka leki i inne substancje toksyczne,, nie zdające sobie sprawy z tego, że pozornie nieosiągalne dla dziecka schowki są dla niego dostępne. Niekiedy wystarcza moment nieuwagi, aby dziecko znalazło i połknęło substancję trującą. Zdarza się, że dziecko ulega zatruciu wskutek omyłkowego podania mu innej substancji chemicznej, zamiast przepisanego przez lekarza leku, lub na skutek omyłkowego przedawkowania leku. Zatrucia spowodowane próbą samobójstwa zdarzają się u dzieci rzadko i występują wyłącznie u starszych dzieci i młodzieży.

Więcej…
 
NIEDOBÓR KWASU FOLIOWEGO  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - ZDROWIE MATKI

Dziś świadomość kobiet dzięki daleko posuniętej profilaktyce zdrowotnej jest na wysokim poziomie. Każda przyszła mama wie, że niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do zaburzenia rozwoju układu nerwowego dziecka, dlatego zgodnie ze wskazówkami lekarza specjalisty sięga po witaminy z grupy B.

Zdarza się i tak, że co druga kobieta ma jednak problem z przyswojeniem kwasu foliowego. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że nie każdy organizm ma zdolność prawidłowego przyswajania. Występowanie tego defektu enzymatycznego jest dość powszechne, obejmuje około 50 % kobiet, pomimo tego jest wciąż trudny do zdiagnozowania, a badania są kosztowne i skompilowane.

Więcej…
 
NA CZYM POLEGA KONFLIKT SEROLOGICZNY?  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - ZDROWIE MATKI

Jak wiadomo, istnieją cztery grupy krwi: 0, A, B i AB. Nie zależnie od tych grup głównych istnieje jeszcze czynnik Rh, który jednak nie występuje u wszystkich osób, lecz u około 85%. Znaczy to, że na 100 osób - 85 ma czynnik Rh - dodatni, a 15 osób tego czynnika nie ma - są to osoby z czynnikiem Rh ujemnym. Badanie grupy krwi i czynnika Rh u kobiety ciężarnej na początku ciąży ma ogromne znaczenie dla celów profilaktyki konfliktu serologicznego. Jeżeli z badania tego wynika, że matka posiada czynnik Rh ujemny, należy koniecznie zbadać krew ojca i jeżeli ojciec ma ten sam czynnik niezgodności serologicznej nie ma. Natomiast jeżeli okaże się, iż u ojca występuje czynnik Rh dodatni - wówczas istnieje niezgodność serologiczna i gdy płód odziedziczy czynnik Rh po ojcu może powstać konflikt serologiczny. Dlatego należy badać poziom przeciwciał u matki na początku ciąży ci miesiąc, w drugiej połowie ciąży co dwa tygodnie, pod koniec ciąży raz na tydzień.

Więcej…
 
ZATRUCIE CIĄŻOWE  Email
CIĄŻA I MACIERZYŃSTWO - ZDROWIE MATKI

Zatrucie ciążowe jest zespołem objawów, które mogą wystąpić w czasie ciąży, często samoistnie, a czasem dodatkowo, w przebiegu innej choroby. Podstawowymi objawami tej choroby są: nadciśnienie krwi, białkomocz i obrzęki. Ciśnienie krwi równe lub wyższe niż 135/90 mm Hg jest objawem zagrożenia, podobnie jak ilość białka w moczu powyżej 0,3 g/l na dobę. Natomiast jeśli chodzi o obrzęki to najlepiej mierzyć tygodniowym przyrostem wagi ciała, który nie powinien być wyższy niż 250g na tydzień. Z tych trzech objawów zatrucia ciążowego najczęściej występują obrzęki. Ostatnio coraz częściej spotyka się w czasie ciąży kobiety z wysokim przyrostem wagi ciała, nawet do 20-25 kg. Jest to dwukrotne przekroczenie górnej granicy przyrostu, który uważa się za prawidłowy.

Objawy zatrucia ciążowego często występują na tle innych chorób w ciąży, jak choroba nerek, wątroby, cukrzycy, a także występuje w ciąży mnogiej. U około 5-8% kobiet w czasie ciąży rozwija się zatrucie ciążowe, a w tym jego ciężka forma- rzucawka, która dotyczy 1 na 100-200 ciąż. Wyraźnie rozwinięte objawy zatrucia ciążowego w drugiej połowie ciąży nazywamy stanem przedrzucawkowym. Jest to choroba polegająca na zmianie reaktywności naczyniowej z upośledzeniem czynności metabolicznej ustroju (przemiany materii), z zatrzymaniem sodu w tkankach, co powoduje ich uwodnienie i obrzęki wraz ze zmianami objętości naczyń i wzrostem aktywności ośrodkowego układu nerwowego. W ciężkiej formie stanu przedrzucawkowego ciśnienie krwi wzrasta do 140/90-150/100 mm Hg i wyżej, białkomocz wynosi 5g/24 godzin lub więcej, a ilość moczu spada do 400 ml na dobę.

Więcej…
 
SPOSOBY NA DOLEGLIWOŚCI

DOMOWE I SPRAWDZONE SPOSOBY NA RÓŻNE DOLEGLIWOŚCI

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW

WITAMINY I MINERAŁY

UZDAWIAJĄCA MOC WITAMIN I MINERAŁÓW

PRZEJDŹ DO ARTYKUŁÓW